Látnivalók:
Hanoi
Hanoi, a Vietnámi Szocialista Köztársaság fõvárosa. Észak-Vietnám közepén helyezkedik el, közel 1000 km2 területen. A várost a Vörös folyó osztja ketté, mintegy 30 km hosszúságban. A történelem során kedvezõ elhelyezkedése folytán fokozatosan Vietnám gazdasági, politikai, kulturális, tudományos és közlekedési csomópontjává vált.Az idõszámítás elõtt kezdõdött megszállás alatt a kínai feudális családok kezdték meg a mai Hanoi fõvárossá való kiépítését. A Ly dinasztia egyik uralkodója 1010-ben a városnak a Thang Long (Felszálló Sárkány) nevet adta. Többszöri változást követõen mai nevét - ami folyóközt jelent - Minh Menh császár uralkodása alatt 1831-ben vette fel. A francia gyarmatosítók az õsi Hanoit nagyrészt lerombolták, így a régi fõvárost csak néhány emlék õrzi. A franciák uralma alatt Hanoi az Indokínai Unió és Tonkin (Észak-Vietnám) fõvárosa is volt. 1945-tõl Hanoi a VDK, majd a VSZK fõvárosa.
Hanoit közigazgatásilag 4 belsõ és 5 külsõ kerületre osztották. Lakossága mintegy 3,5 millió fõ, ebbõl 1,2 millió a belvárosban, 2,3 millió a külvárosokban él. A népsûrûség a belváros egyes kerületeiben eléri a 40 ezer fõt négyzetkilométerenként. Elõrejelzések szerint 2020-ra a város lakossága megközelíti a 4,5 milliót.
A fõváros gazdasági életében a kereskedelem mellett egyre inkább az ipari tevékenység válik meghatározóvá, jelenleg a GDP kb. 33%-át állítja elõ. A 2000-ig tervezett kb. 8 milliárd dolláros nagyságrendû beruházások jelentõs részét új ipari zónák kialakítására, az infrastruktúra fejlesztésére fordítják. 1996-2000. között évente 15%-os GDP növekedéssel számolnak Hanoiban, ezen belül az ipar termelése 19-20%-kal, a mezõgazdaságé 4-4,5%-kal emelkedik évente.
A fõváros klímája tipikusan észak-vietnámi, trópusi jellegzetességgel, langyos monszunnal. Az évi átlaghõmérséklet 23,5 °C, a páratartalom sohasem csökken 80% alá. Májustól szeptemberig tart a meleg és esõs idõszak, míg novembertõl márciusig a hideg és száraz. A két szezon között rövid átmeneti idõszak van, április és október. Decemberben az átlaghõmérséklet 18 °C, de néhány hidegebb napra (12-15 °C) is lehet számítani.
HCM-város
Ho Chi Minh város (korábbi nevén Saigon), légvonalban 50 km-re fekszik a Dél-kínai-tengertõl és szárazföldi úton 1730 km-re van a fõvárostól, Hanoitól.
A Tay Ninh, Song Be, Dong Nai és Long An tartományok által határolt város szélén található Bien Hoa, a nagy ipari zóna, amely korábban az amerikai hadsereg egyik nagy kiterjedésû bázisa volt. (Ebben a minõségében a terület 1955-75. között infrastrukturálisan nagy fejlõdésen ment keresztül.) 125 km-re délkeletre helyezkedik el az ország gazdaságát, annak jövõbeni fejlõdését nagyban meghatározó gáz- és kõolajkitermelési komplexum, Vung Tau. A várostól délnyugatra terül el az egész térség mezõgazdasági , élelmiszerellátó központja, a Mekong-delta. Ho Chi Minh városon két folyó, a Saigon és a Dong Nai megy keresztül. A Saigon folyó kiváló adottsága hogy 30.000 tonnás teherhajók számára is hajózható, ezáltal a városnak tengeri kikötõje van. A Tan Son Nhat repülõtér nagy nemzetközi forgalmat bonyolít le, légi úton közvetlen összeköttetése van a térség valamennyi számottevõ pontján kívül Európával, Ausztráliával, Észak-Amerikával és a Közel-Kelettel.
A város 2056 négyzetkilométernyi területen helyezkedik el, amelybõl 84.000 ha mezõgazdasági mûvelésre alkalmas terület, 41.000 ha erdõség és vízkultúra, 38.000 ha lakott vagy ipari hasznosítású. A lakosság száma a legfrissebb adatok szerint megközelíti az 5 millió fõt. Nem hivatalos becslések szerint az ideiglenesen munkát vállaló bevándorlókkal és az agglomerációban élõkkel együtt mintegy 8 millió ember lakja a metropolist. A népsûrûség 2500 fõ/négyzetkilométer, az aktív népesség kb. 2,8 millió, a munkanélküliségi ráta 10% körüli.
A városban két évszak különböztethetõ meg: száraz (november-április), esõs (május-október). Az évi átlagos középhõmérséklet 27 °C. Az átlagos relatív páratartalom 80%.
Ho Chi Minh város (Saigon) a világ nagyobb városaival összehasonlítva viszonylag fiatal település, csak 400 éve alapították, a vietek észak- és középsõ területekrõl történt migrációját követõen. A XVI. század végén a város helyén még lakatlan, erdõs, mocsaras terület volt, és késõbb, a Trinh és a Nguyen dinasztiák alatt formálódott városi jellegû településsé. Az elmúlt négy évszázad alatt folyamatosan vált Vietnám déli vidékének - bizonyos mértékig Indokína és tágabb földrajzi értelemben Dél-Kelet-Ázsia - politikai, kulturális és gazdasági központjává. Saigon történelme során mindig a hazafias mozgalmak színtere volt, így a sziámi agresszió, a Quing invázió, a francia gyarmatosítás és az amerikaiakkal szembeni ellenállás során egyaránt.
A város nevezetességei többek között: Városháza, Újraegyesítési Palota, Városi Színház, Központi Posta, Notre Dame Katedrális, Cu Chi alagútrendszer, Dong Khoi fõutca, ezen kívül számos pagoda és múzeum.
Ha Long Öböl
Quang Ninh tartományban 170 km-re van a fõvárostól csodálatos környezetben, 1.500 négyzetkilométeren, ahol mintegy háromezer sziget és tengerbõl kiemelkedõ sziklatömb látható. Mágikus, lenyûgözõ, helyenként félelmetes. A tengervíz és a szél barlangokat és több helyütt több km hosszúságú alagútakat vájt ki a sziklákban.
A szokásos, egyben a legrövidebb hajóút, és ami csak egy kis részét teszi láthatóvá az öbölnek, mintegy 4 órát vesz igénybe. Természetesen több irányban - az öböl északi, középsõ, déli és keleti részén - lehet hajóútat tenni. E közben mód nyílik a cseppkõbarlangok, belsõ tavak megtekintésére is.
Ha Long-ot gyakran a világ nyolcadik csodájaként emlegetik. 1995 decemberében az UNESCO a világörökség részének nyilvánította. A Ha Long név Leszálló Sárkány-t jelent, melyet Pan Ting-Kouei kínai utazó már 1688-ban említ. A monda szerint egy földre szálló óriás sárkány szárnyaival darabokra tördelte a hatalmas hegyeket.
A halászok és korallgyûjtõk a filmekbõl jól ismert romantikus látványt nyújtó ázsiai dzsunkát vagy bambusznádból készített ladikot lélekvesztõt használnak, a turizmus fellendülésével egyre nagyobb nemzetközi és ma már belpolitikai hatást kiváltó gondot okozva a környezetben tett károk és szennyezés miatt.
Ha Long vidéke a korai földtörténeti korban keletkezett, hatalmas mészkõhelyek és tömbök süllyedése következtében. A törésvonalakat részben a Vörös folyó, részben pedig a tengervíz öntötte el. Az idõk folyamán, a mészkõ kémiai bomlása és a szél hatása fokozatosan a legváltozatosabb formákat alakította ki. Az Öböl 6000 éve még a szárazföld része volt. Távolabbi részén található a Majmok szigete, ahol makákó majmokat tenyésztenek. Egy másik szigeten fecskefészkeket gyûjtenek, a kínai konyha ínyenc ételének alapanyagát.
Az öböl átlagos vízmélysége 20, de a törésvonalakban eléri a 100 métert is. Egyes sziklák közelében a búvárok számára különösen érdekes víz alatti barlangok találhatók. A távolabbi szigetek közelében reggel és késõ délután repülõhalakat lehet látni: a szigeteken igen gazdag az állatvilág és a madárvilág.
Az Öböl megközelítése gépkocsival Hanoiból, egy irányban minimum 3-4 órát vesz igénybe.
Ho Chi Minh City (Saigon)
Vietnám szíve-lelke ez az ipari központ, a legnagyobb város, a gazdaság és a kultúra fõvárosa. Érdemes megtekinteni a Giac Lam pagodát, a neoromán Notre Dame székesegyházat és a Cholon piacot. Vasárnap és ünnepnapokon az utcák tele vannak a helyi fiatalokkal.
Dalat
A déli hegyvidéki régió fõ központja. A fõ látnivalók a Hang Nga vendégház és képtár, amelyet a helyiek õrültek házának neveznek; a nyári palota, a Francia negyed, és a Szerelemvölgy (vízibiciklizési lehetõség a tavon). Kellemes sétákat, kerékpár- vagy lovastúrát lehet tenni a város körül, de ügyeljünk arra, hogy a C jelzésû területekre a turisták nem léphetnek be! A város híres továbbá kávézóiról, és nagyon népszerû a vietnámi nyaralók és nászutasok körében.
Nha Trang
Meglehetõsen csendes nyaralóhely. Ha meguntuk a strandolást, látogassunk el a Cham toronyba, amelyet a VII. és XII. század között építettek egy II. sz.-i hindu zarándokhelyen.
Hué
Vietnám leggyönyörûbb városa, 18O2-1945-ig az ország fõvárosa volt, de máig a fõ kulturális, vallási és oktatási központja az országnak. A látnivalók között van a Citadella, a királyi sírok, úszni érdemes a Thuan An strandra menni, kirándulni pedig a Perfume folyóhoz.
Hanoi
Az ország fõvárosa kisebb, csendesebb, zöldebb, mint Saigon. Megtekintendõ helyek az Irodalom temploma (az elsõ vietnámi egyetem helyén), a XV. sz.-i Régi negyed és a Ho Chi Minh mauzóleum.
Halong-öböl
Az ország egyik természeti csodája gyönyörû tengerével, közel 3 ezer közeli szigetével. Számtalan strand és barlang található a kis szigeteken. A legszebb barlang a Hang Dau Go. A fõ tevékenység a kirándulás, természetjárás az öböl környékén.
Elrejt -