Hétvégi aktív kikapcsolódás Magyarország vízitúrás paradicsomában. A Mosoni-Duna a Szigetközben szétterül, ezer ágra bomlik, szigeteket és keskeny csatornákat alkot. A kanyargó folyóágak sűrű nádasokat és háborítatlan ártéri erdőket ölelnek körbe, ahol a vadvilág – ritka madarak, vidrák, hódok – is jól érzik magukat.
Ebben a csodálatos természeti környezetben indulunk szombaton és vasárnap egy-egy élvezetes vízitúrára. A szállásaink Halásziban, egy kényelmes panzió kétfős szobáiban lesznek.
1. nap
Dunakiliti – Mosoni-Duna – Halászi (szállás: panzió)
Találkozás: szombat délelőtt 09:00 órakor várunk minden résztvevőt Dunakiliti központjában, a templomnál. A regisztrációt követően az autóinkkal átmegyünk a mai vízitúránk kiindulópontjába, ami körülbelül 3-4 kilométeres távolságra fekszik Dunakilititől. Ezután az autók sofőrei elviszik az autókat Halásziba, a panziónk parkolójába, majd az irodánk kisbuszával visszautaznak a túra kiindulópontjába.
Vízitúra a Mosoni-Dunán: indulás előtt tartunk egy rövid ismertetőt a tengeri kajakok használatáról és a felszerelés biztonságos használatáról, majd vízre szállunk és egy rövid ideig még próbálgatjuk a frissen tanultakat. Ezután nekivágunk az egész napos kajaktúránknak a Szigetközi Tájvédelmi Körzet területén, a háborítatlan és vadregényes Mosoni-Dunán. A Szigetköz vízrendszerét délről lezáró Mosoni-Duna teljes hossza 125 km. Jellemző rá a gyakori meanderezés, a kisebb-nagyobb szigetek, az érintetlen ártéri erdők és a gazdag vadvilág. Minden együtt van tehát ahhoz, hogy a kanyargó Mosoni-Duna Magyarország egyik legkiválóbb vízitúrás helyszíne legyen. Evezés közben nyugodtan élvezhetjük a háborítatlan természetet és némi szerencsével még vadon élő állatokat is láthatunk. A folyó felső szakaszán lépten-nyomon hódok nyomait láthatjuk. A „kettérágott” fák törzsein pedig előszeretettel pihennek a kócsagok, a szürke gémek és a vadkacsák. Mivel a Mosoni-Duna egyes szakaszain akár 6 km/órás sebességgel is folyik, ezért az evezésünk során egészen jó ütemben tudunk haladni. Mivel a túránk során egyetlen települést sem érintünk, ezért a magunkkal hozott ebédünket egy csendes partszakaszon kikötve fogyaszthatjuk el. Az ebédszünet után is folytatjuk evezős túránkat a kígyóként tekergő Mosoni-Dunán egészen a vízparton található szállásunkig. Táv: 25 km. (***)
Halászi: miután kikötöttünk, elfoglaljuk a kétszemélyes szobáinkat, majd átadhatjuk magunkat a jól megérdemelt pihenésnek. Vacsorázni a szállásunk saját éttermében tudunk.
2. nap
Halászi – Szigetközi Tájvédelmi Körzet – Halászi (étkezés: reggeli)
Utazás: a reggeli után elhagyjuk a panziónkat és az autóinkkal pár perc alatt átutazunk a közelben található Cikola-sziget melletti töltéshez.
Vízitúra a Szigetközben: a mai túránk során a Szigetközi Tájvédelmi Körzet cikolai ágrendszerének izgalmas vízi labirintusát fedezzük fel. A Szigetköz ezen része Európa legnagyobb hordalékkúpján helyezkedik el, az Öreg-Duna és a Mosoni-Duna ág között, mintegy 375 km2-es területen. Itt a folyó áramlása lelassul, lerakja a messziről szállított hordalékát és emiatt a folyó számtalan mellékágra bomlik. Ennek köszönhetően szigetek, sűrű nádasok, keskeny csatornák, szélesebb folyóágak és morotvatavak alakulnak ki, amik paradicsomi helyszínt biztosítanak a vízitúrázók számára. Ez a terület a Duna „halbölcsője”, mivel a hazai halfajok mintegy nyolcvan százaléka előfordul itt. Megtalálható az eredetileg csak a tiszta hegyi patakokban élő sebes pisztráng ugyanúgy, mint a mocsarak és lápok védett fajai. A csendes „zsákutca” tavacskák vize olyan tiszta, hogy kajakozás közben is láthatjuk a vízinövények között cikázó halakat. A Szigetközben mintegy 230 madárfaj él, közülük kis szerencsével megpillanthatjuk a kócsagok, a barna kányák vagy a fekete gólyák egy-egy példányát. Ebben a vízi dzsungelben jól érzi magát a nyuszt, a vidra és a nemrégiben újra meghonosodott hód is. Az ebédszünetünket a Denkpáli hallépcsőnél tartjuk, majd folytatjuk evezős túránkat a cikolai ágrendszer szövevényes labirintusában. A délutáni órákban érkezünk vissza a Cikola-sziget mellett hagyott autóinkhoz. Táv: 15 km. (***) Ezzel zárul a kétnapos kajakos programunk.
A vízitúrák nehézsége
- A vízitúrák közepes nehézségűek. Előképzettség nem szükséges a túrákon való részvételhez, mivel a tengeri kajakok használata könnyen és gyorsan elsajátítható. Akik még egyáltalán nem eveztek, ők is nagyon gyorsan meg tudják tanulni a technikát.
- A túrák sikeres teljesítéséhez átlagosan sportos erőnlét szükséges. Olyanoknak ajánljuk ezt a túrát, akik aktív életvitelt folytatnak és szoktak sportolni.
- A vízitúrán való részvétel feltétele a biztos úszni tudás.
Szükséges felszerelés:
- Öltözet: strapabíró és sportos túraruházat, vízi- vagy túraszandál, jól szellőző esőkabát, valamilyen fejfedő (kendő vagy baseball sapka) napszúrás ellen, tartalék meleg ruha.
- Felszerelés: 1-1,5 literes kulacs, napszemüveg, napvédő krém, szúnyogriasztó.
- Irodánk minden kajakhoz biztosít 1 darab 12 literes vízhatlan zsákot, amiben a legfontosabb dolgainkat vihetjük magunkkal.
Szállás:
- A szombat éjszakát Halászi egyik panziójában töltünk. A szobák kétszemélyesek, kényelmesek és igényes kialakításúak. Természetesen minden szobához saját fürdőszoba tartozik.
- Ha valaki már a péntek estét is Halásziban töltené, vegye fel irodánkkal a kapcsolatot és lefoglaljuk számára a szállást.
Utazás:
- Az utazásról minden résztvevő maga gondoskodik. A túra kiindulási pontját célszerű autóval megközelíteni. Budapest-Dunakiliti: kb. 175 km.
Étkezés és ivóvíz:
- A részvételi költség egy reggelit tartalmaz a programban jelöltek szerint.
- A szombati és vasárnapi túrákra célszerű szendvicsekkel készülni, mivel egyik nap sem esik utunkba lakott település. Ebédidőben kikötünk egy-egy csendes partszakaszon, ahol elfogyaszthatjuk a magunkkal hozott elemózsiánkat.
- A vízitúrákra legalább 1,5 liter ivóvízzel célszerű elindulni.
A részvételi költség tartalmazza:
- Egy éjszaka szállást panzióban, kétágyas szobákban.
- Egy reggelit a szállásunkon.
- A tengeri kajakok és a hozzájuk kapcsolódó egyéb felszerelések (evező, mentőmellény, vízhatlan zsák, stb.) bérleti díját.
- A túravezetést.
A részvételi költség nem tartalmazza:
- Az utazást a túra helyszínére.
- A további étkezést.
A részvételi költség egy összegben és jelentkezéskor fizetendő.