A 16 napos utazásunk során először Nepált ismerhetjük meg, Kathmandut és a Chitwan Nemzeti Park természeti látnivalóit. Majd átrepülünk a Himalája felett Tibetbe, ahol bejárjuk a Potala Palotától induló, számos buddhista kolostort érintő klasszikus útvonalat, amely a Mount Everest északi alaptáborába vezet. Ezután egy csodás úton térünk vissza Nepálba, Kathmandu városába.
Utazásunk időpontja ideális, hiszen az ősz eleje az egyik legkellemesebb időszak a Himalája lejtőin és a Tibeti-magasföldön.
1. nap
Budapest – Isztambul – repülés Nepál felé (éjszaka a repülőn, étkezés: a repülőn szokásos)
Repülés: a délutáni órákban indulunk a budapesti Liszt Ferenc repülőtérről menetrendszerinti járattal Isztambulba. Néhány órás várakozás után repülünk tovább Nepál felé; az éjszakát a repülőn utazással töltjük.
2. nap
Kathmandu (szállás: szálloda, étkezés: a repülőn szokásos)
Kathmandu: a reggeli órákban érkezünk Nepál fővárosába, ahol a repülőtéren beszállunk a ránk várakozó autóbuszba és a szállodánkba utazunk. A szobáink elfoglalása után pihenünk egy keveset a hotelben, majd a város felfedezésére indulunk.
Swayambunath sztúpa: közösen felkeressük Nepál egyik legfontosabb nevezetességét, a Swayambunath sztúpát. A hatalmas építményt egy domb tetején találjuk, ahová 365 lépcső vezet. A sztúpa környékén rengeteg majom él, ezért a Swayambunath sztúpát sokan „majmok templomának“ is nevezik. Amerre nézünk, mindenhol színes imazászlók lengedeznek, a sztúpa körül pedig számos imamalom található, amiket megpörgetve mi is az égbe küldhetjük kívánságainkat.
Thamel: a délutánt és az estét a szállodánkhoz közel fekvő Thamel negyedben érdemes eltölteni, amely a túrázók, a hegymászók és a hátizsákos világcsavargók törzshelye. Több utcát töltenek itt meg a hangulatos bárok, éttermek és érdekes üzletek.
3. nap
Kathmandu – Chitwan Nemzeti Park (szállás: öko-szálloda, étkezés: reggeli, ebéd, vacsora)
Utazás: reggel elhagyjuk Kathmandut és körülbelül 5-6 óra alatt a Chitwan Nemzeti Parkba, Nepál leghíresebb természetvédelmi területére utazunk. A szállásunk egy hangulatos öko-szállodában lesz.
Chitwan Nemzeti Park: a vidék a brit és a nepáli arisztokrácia kedvelt vadászterülete volt a 19. században. 1973-ra azonban az itt őshonos orrszarvúk és tigrisek csaknem teljesen kipusztultak; ekkor azonban az itt élők megfeszített munkával nagyobb életteret biztosítottak az állatoknak, így mára ötszáznál is több orrszarvúval és körülbelül nyolcvan tigrissel büszkélkedhet az időközben megalakult nemzeti park. A természetvédelmi terület látogatókat csak a legutóbbi időkben fogad.
Ökoprogramok: ebéd után elefántok hátára szállunk és így indulunk a dzsungelbe. A célunk az itt élő orrszarvúk felkutatása, ami minden bizonnyal sikerülni is fog, hiszen az elefántok vezetői jól ismerik a dzsungelt és a rinocéroszok élőhelyét. Egészen kis távolságra meg tudjuk közelíteni a nagy testű emlősöket, de ugyanakkor biztonságban is maradunk, hiszen az elefántoktól tart az orrszarvú.Késő délután érkezünk vissza a szállodánkba, ahol megvacsorázunk.
4. nap
Chitwan Nemzeti Park (szállás: szálloda, étkezés: reggeli, ebéd, vacsora)
Ökoprogramok: a reggeli után egy kalandos csónaktúrára indulunk, aminek során főleg ritka vízimadarakat láthatunk, de kis szerencsével megpillanthatunk egy-két példányt a folyóban élő kistermetű krokodilok közül is. Ezután egy sétát teszünk a nemzeti parkhoz tartozó dzsungelben, ahol közvetlen ismereteket szerezhetünk az itteni növényvilágról. (*) Felkeresünk egy elefánt-menhelyet, majd hivatalosak vagyunk a tharu népcsoport egyik táncegyüttesének előadására. Az éjszakát ismét a Chitwan Nemzeti Park egyik öko-szállodájában töltjük.
5. nap
Chitwan Nemzeti Park – Kathmandu (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Madárles: kora reggel egy könnyű sétára indulunk a nemzeti park területén és megpróbálunk lencsevégre kapni néhány ritka madárfajt. (*) Ezután visszatérünk a szállodába, ahol megreggelizünk.
Utazás: a vadles után buszra szállunk és visszautazunk Kathmanduba.
Kathmandu: délután érkezünk a már ismert kathmandui szállodánkba. A szobáink elfoglalása után a nap hátralévő részét szabadprogram keretében a Thamel városrészben tölthetjük.
6. nap
Kathmandu – Lhásza (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Repülés: reggel Kathmandu repülőterére utazunk, ahonnan Tibetbe repülünk. Az alig egy órás repülőút a világ egyik legszebbje, hiszen tiszta idő esetén a Himalája jeges főgerince és a világ legmagasabb hegycsúcsai rajzolódnak ki előttünk.
Lhásza: Tibet fővárosa 3658 m magasan egy völgyben épült, ahová a repülőtérről körülbelül egyórás buszozás után érkezünk meg. Először a szállásunkat foglaljuk el egy szállodában, majd szabadprogram keretében a város felfedezésére indulunk. Lhásza nagy tengerszint feletti magassága kiváló akklimatizációs lehetőséget jelent számunkra, hiszen a következő napokban ennél csak nagyobb magasságokban fogunk tartózkodni. Sajnos Lhásza ma már sokkal inkább egy kínai várost idéz, mint Tibet egykori fővárosárát; ennek ellenére ma is izgalmas és látványos város.
Barkhor Bazár: délután és este a Barkhor Bazárban érdemes körülnézni, ahol azonnal különféle ázsiai népek igazi kavalkádjába csöppenünk. Tibet egész területéről érkező zarándokok, jakpásztorok és prémvadászok tolonganak a vásárban.
7. nap
Lhásza (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Potala Palota: a mai városnézésünk legfontosabb látnivalója a Tibet jelképének számító Potala Palota, amely 1959-ig, Kína tibeti megszállásáig a Dalai Láma székhelye volt. A nemrégiben teljesen felújított hatalmas palota-együttesben órákig bolyonghatunk. A Potala méretéről sokat mond az épületben található mintegy ezer szoba és tízezer szentély. A sötét folyosókon rengeteg kántáló zarándok tolong, hogy leróják kegyeletüket valamelyik szentély előtt. A Lhásza jelképét uraló csodálatos palota, amit az 1600-as években kezdtek el építeni, kétségkívül a világ egyik legszebb épület-együttese.
Lhásza: miután megismerkedtünk a Potala Palotával, a délután hátralévő részét a város központjában tölthetjük. A kínai üzleteknél sokkal érdekesebb a piac, ahol rengeteg emléktárgyra, jakprémre, imazászlókra, fafaragványokra és szőnyegekre alkudozhatunk.
8. nap
Lhásza (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Jokhang Kolostor: ezt a napot is Lhászában töltjük, amelynek során először a híres Jokhang Kolostort látogatjuk meg. Ez a központban található szent épület évszázadok óta az egyik legfontosabb zarándokhely Tibetben, az ország spirituális központja. A megszámolhatatlan zarándoknak és talán a Barkhor Bazár közelségének is köszönhető, hogy igazi keleti forgatag fogadja a látogatót.
Szera Kolostor: délután az 1414-ben alapított Szera Kolostorba látogatunk, amely ma a Gelukpa rend egyik legfontosabb kolostora és iskolája. Az itt élő szerzetesek az udvaron vitatkoznak, együtt fejlesztik ezt a képességüket. A buddhista bölcseletekről szóló vitáknak szigorú szabályai vannak; egy-egy gondolatmenet után a szerzetesek tapsolnak és ha vitapartnerük nem válaszol azonnal, akkor győztek.
9. nap
Lhásza – Gyance (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Utazás: reggel elhagyjuk Lhászát és megkezdjük 1000 kilométeres utazásunkat Kathmanduba a Barátság Főútvonalon (Friendship Highway), amely csak nemrégiben kapott aszfalt burkolatot. Több napon keresztül utazunk a Tibeti-fennsíkon, majd a buszunkkal átszeljük a Himaláját. A mai napon egy hosszabb utazás vár ránk, aminek során Lhászából kietlen holdbéli tájakon, úttalan-utakon Gyance városába utazunk. Útközben érintjük a gyönyörű Yamdrok-tavat, amelyet nem véletlenül sokan Türkiz-tónak neveznek, valamint áthaladunk a Khamba La (5050 m) és a Kharo La (5045 m) hágókon. A táj fantasztikus, magashegyi sivatagban járunk, növényzetnek nyoma sincs. Közben feltűnnek az első magasabb hegycsúcsok, mint például az 5925 m magas Ghangri Pelkye.
Gyance: mintegy 7 órás utazásunk során 350 kilométert teszünk meg a 3950 m magasan található Gyance városáig, ahol szállásunk egyszerű szállodában lesz.
10. nap
Gyance – Shigatse (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Gyance: délelőtt meglátogatjuk a Pelkor Chöde Kolostort is, ami többek között arról nevezetes, hogy a tibeti buddhizmus három különböző rendjének is otthont ad, ezzel is kifejezve a vallási toleranciát. Majd a különleges Gyance Kumbum nevű többszintes csortent keressük fel, amely nem kevesebb, mint 35 m magas, és szentélyei számtalan festményt rejtenek. A csorten körül itt is rengeteg zarándok gyűlik össze, akik főleg az amdo törzsből kerülnek ki. Könnyen felismerhetjük a törzs tagjait az érdekesen fonott hajú nőkről.
Utazás: a városnézést követően továbbutazunk Gyancéból Shigatse városába, amely Tibet második legnagyobb települése. Az utazás ezen a napon körülbelül 2 órát vesz igénybe.
Shigatse: a város a Pancsen Láma székhelye, aki a Dalai Láma után Tibet második legfontosabb vallási méltóságának számít. Késő délután érdemes felkeresni Shigatse nyüzsgő bazárát, ahol az árusok bódéiban szinte minden kapható. Megkóstolhatjuk – ha még eddig nem tettük volna – a jakvajas teát, de vásárolhatunk a hidegebb éjszakákra jakprémet, vagy különféle buddhista emléktárgyakat, szobrokat, ékszereket, egyéb antikvitásokat.
11. nap
Shigatse – Szakja (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Shigatse: a reggeli után felkeressük az 1414-ben alapított Tashilhunpo Kolostort, amely egyfajta második Potala Palotaként működik, bár korántsem annyira díszes. Tibeti zarándokok tömegével találkozhatunk itt is, akik többek között a korábbi pancsen lámák sírhelyét jönnek meglátogatni. A sírhely maga gyönyörű, körben mindenhol igényesen megmunkált arany Buddha szobrok, régi könyvek és adományaikat a kezükben szorongató nomád zarándokok.
Szakja: délután Shigatséból a 4280 m magasan épült Szakja városába utazunk tovább, ahol felkeressük a híres Szakja Kolostort. Az 1073-ban alapított buddhista kolostor a város egyedüli látnivalója, amit természetesen megnézünk. Az éjszakát Szakja egyik szállodájában töltjük.
12. nap
Szakja – Rongpu (szállás: vendégház, étkezés: reggeli)
Utazás: mai utazásunk során a táj egyre izgalmasabbá válik, a Tibeti-fennsík komor és száraz egyhangúságát lassan felváltja a Himalája és a Langtang-hegység 7-8000 méteres vonulatainak magasztos látványa. A hosszú, de páratlanul látványos utazás után a Rongpu Kolostorhoz érkezünk.
Rongpu Kolostor: a világ legmagasabban fekvő, 5000 méterrel a tengerszint felett épült kolostora. Az 1902-ben emelt épületben eredetileg 500 szerzetes élt, ma csak 50-en lakják. A szállásunk egy egyszerű vendégházban lesz, a Rongpu kolostor közelében. A nap hátralévő részét pihenéssel vagy egy kis kirándulással tölthetjük, amelynek során elsétálunk az 5200 m magasan fekvő Everest alaptábor irányába. Tiszta idő esetén innen már nagyon jól láthatjuk a Föld Istenanyját, tibeti nyelven a Csomolungmát, azaz a Mount Everestet, a világ legmagasabb, 8850 méteres hegycsúcsát. Ezen a szállásunkon egy éjszakát töltünk.
13. nap
Rongpu (5000 m) – Everest alaptábor (5200 m) – Rongpu (5000 m) – Tingri
(szállás: vendégház, étkezés: reggeli)
Gyalogtúra: reggel egy könnyűnek ígérkező gyalogtúrára indulunk a Rongpu Kolostor mellett található szállásunkról. Az egyedüli nehézséget az 5000 m fölötti magasság jelenti, amely az akklimatizációtól és az egyéni adottságoktól függően viseli meg szervezetünket. Először busszal indulunk az alaptábor irányába, majd egy frissítő állomástól gyalog folytatjuk utunkat. Egy száraz és köves úton gyaloglunk mintegy 4 kilométert a Mount Everest északi alaptáboráig, amely 5200 m magasan fekszik. Innen, a Himalája északi oldaláról sokkal szélesebb panoráma nyílik, mint a déli, nepáli oldalról. Tiszta időben semmi sem zavarja a kilátást a Mont Everest felé és nyugodtan élvezhetjük a világ egyik legszebb panorámáját. Kipihenjük magunkat és a már ismert úton visszatérünk a buszunkhoz. Táv: 8 km, szint: fel 200 m, le 200 m. (***)
Utazás: a túra után buszra szállunk és a napunk hátralévő részét főleg utazással töltjük. Gyönyörű tájakon haladunk, magas hágókon buszozunk át, miközben a táj jellege lassú változáson megy keresztül: a kies kősivatag lassan teret enged a zöld növényzetnek. A nepáli határhoz közel, Tingri faluban lesz a mai szállásunk, ahol egy éjszakát töltünk.
14. nap
Tingri – Last Resort (szállás: telepített szafari-sátrak, étkezés: reggeli, ebéd, vacsora)
Utazás: korai indulást követően a nepáli határra gurulunk, amely egy híd a Bhotekoshi folyó felett. A Barátság-hídon nincs gépjárműforgalom, gyalog kell átkelnünk egyik országból a másikba. Nepálban egy nepáli autóbusszal folytatjuk utunkat, egy lélegzetelállítóan szép útvonalon, ahol szerpentinek során ereszkedünk lefelé több ezer méter szintkülönbséget. Útközben a Himalája buja növényzete, zöld erdőségek, szubtrópusi erdő, zubogó vízesések és kellemes meleg fogadnak minket.
Last Resort: a határátlépés után hamar megérkezünk mai szálláshelyünkre, a Last Resort nevű lodge-ba, ahol számos programlehetőség kínálkozik. Nagy népszerűségnek örvend itt a bungy jumping és a canyoning, mi azonban egy izgalmas raftingtúrát javaslunk a Bhote Kosi folyón. Nyolc személyes gumitutajokkal vágunk neki a háborgó folyónak, amiket tapasztalt helyi vezetők irányítanak. A zúgók és gyorsfolyású szakaszok között a Himalája csúcsainak és erdőségeinek látványában gyönyörködhetünk. A több órás vadvízi evezés után visszatérünk a szállásunkra, ami nagyon szép természeti környezetben épült. A szállásaink színvonalas, telepített szafari-sátrakban lesznek.
15. nap
Last Resort – Kathmandu (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Utazás: a reggeli után elhagyjuk a Last Resort kényelmes szafari-sátrait és a buszunkkal néhány óra alatt Kathmanduba utazunk. Útközben azonban felkeresünk két nevezetes látnivalót.
Boudhanath sztúpa: az első állomásunk Kathmandu egyik legkülönlegesebb helyszíne, a Boudhanath sztúpa vagy más néven Kis-Tibet. Az elnevezés onnan ered, hogy Tibet kínai megszállásakor sok tibeti szerzetes Nepálba menekült, és a Boudhanath sztúpa körül telepedtek le. Hosszasan sétálhatunk a gyönyörű sztúpa körül, amit lakóházak, templomok és kolostorok vesznek körbe.
Pashupathinath: ezután a szent Bagmati-folyó mentén fekvő Pashupathinath hindu kegyhelyhez utazunk, ahol évszázadok óta folyik a rituális halottégetés. Ami az indiaiaknak a Gangesz, az a Bagmati-folyó a nepáliaknak. Egymás után zajlik a családok elhunyt tagjainak szabadtéri hamvasztása, amelynek rituáléját a keskeny folyó túlpartjáról mi is láthatjuk.
Thamel: a nap hátralévő részét szabadprogram keretében a Thamel városrészben tölthetjük.
16. nap
Kathmandu – Isztambul – Budapest (étkezés: a repülőn szokásos)
Repülés: Repülés: kora reggel Kathmandu repülőterére utazunk, ahonnan megkezdjük a hazautazásunkat. Először Isztambulba repülünk, majd onnan átszállás után Budapestre. Az időeltolódásnak köszönhetően még ezen az estén meg is érkezünk a budapesti Liszt Ferenc repülőtérre.
A gyalogtúrák nehézsége:
Az utazás csupán egy gyalogtúrát tartalmaz, amely az Everest alaptáborba vezet. A túra nem nehéz, hiába 5000 m körüli a magassága. Mivel addigra már több napot is eltöltünk hasonló magasságban, így a szervezetünk várhatóan már megfelelően alkalmazkodott a ritka levegőhöz.
Ha valaki nem szeretne részt venni ezen a túrán, természetesen kihagyhatja és a szálláson maradhat.
Az egyes napok túráinak nehézségét egy ötös skálán osztályoztuk. Az egyes értékek magyarázata a honlapunkon olvasható.
Szükséges felszerelés:
Öltözet: kényelmes túracipő, meleg ruha, vastagabb és vékonyabb polárdzsekik, sapka, kesztyű, túraöltözet, amely kényelmes és réteges öltözködést biztosít, lélegző anyagból (pl. Gore-Tex) készült esőkabát és esőnadrág.
Túrafelszerelés: kisméretű hátizsák a kirándulásokhoz, kulacs, elemlámpa (fejlámpa), UV szűrős napszemüveg, fényvédő krém, sapka vagy kendő leégés ellen. Külön kiemeljük a jó minőségű napszemüveg fontosságát, mivel nagy magasságban jelentősen megnövekszik az UV-sugárzás mértéke.
Meleg hálózsák: mivel a tibeti szállodák többségében nincs fűtés, ezért meleg hálózsák használatát javasoljuk. Különösen érvényes ez az Everest alaptábor melletti szállásunkra.
Szállások:
Nepáli szállodáink (Kathmandu, Chitwan) a helyi viszonyok között középkategóriájúnak felelnek meg. A szobák kétágyasak és minden szobához külön fürdőszoba tartozik.
A tibeti szállodák némileg egyszerűbbek a nepáliaknál, de ezekre is a kétágyas elhelyezés és a külön fürdőszoba jellemző. A tibeti szállásokon ajánlott a hálózsák használata. Meleg vízre nem minden szálláson lehet számítani.
Egy éjszakát a nepáli Last Resortban töltünk, ahol igényes és tágas kivitelű szafari-sátrak állnak rendelkezésre. Fürdő nem tartozik a sátrakhoz, a vizesblokkot egy külön épületben találjuk meg.
Étkezés és ivóvíz:
Az utazás részvételi költsége tartalmazza minden nap a reggelit valamint a Chitwan Nemzeti Parkban és a Last Resortban a teljes ellátást, azaz a napi háromszori étkezést. A étkezések felsorolása a részletes programban olvasható. Az utazás többi része azonban önellátó, ami azt jelenti, hogy irodánk nem biztosít étkezést, de mindig szánunk elegendő időt az éttermi étkezésekre.
Étkezni Tibetben és Kathmanduban rengeteg helyen tudunk, a szállásainkon és az útvonalunkba eső éttermekben egyaránt. Lhászában, Kathmanduban illetve a nagyobb városokban európai éttermeket is találunk, de a kisebb települések éttermeiben csak a tibeti konyha fogásaiból válogathatunk. Egy átlagos ebéd vagy vacsora ára egy átlagos étteremben 5-10 USD. Nagyon fontos tisztában lennünk azzal, hogy a tibeti ételek nagyon egyszerűek, a legtöbb étterem választéka szegényes, és hiába keressük az európai ízlésnek megfelelő ételeket.
Kizárólag palackozott víz fogyasztását javasoljuk, amely rengeteg helyen kapható. Másfél liter ásványvíz ára: 0,5-1,5 USD.
Időjárás:
Utazásunk időpontjában Nepálban nyári meleg lesz 30 °C körüli csúcshőmérsékletekkel. Tibetben ugyanakkor hűvösebbre számíthatunk; napközben 8-12 °C várható, nagyobb magasságban, például az Everest alaptábor környékén azonban csak kb. 5 °C-ra számíthatunk.
Esők elsősorban Nepálban fordulhatnak elő, mivel utazásunk időpontja közvetlenül a monszun előtti időszakra esik.
Időeltolódás:
Tibetben + 7 óra, Nepálban + 6 óra.
Kommunikáció:
Nepálban viszonylag sokan, Tibetben viszont kevesen beszélnek angolul.
Lhászában és Kathmanduban találunk internet kávézókat, sőt egyes szállodákban wifin keresztül is elérhető az internet.
Tibetben és Nepálban is használhatjuk a mobiltelefonjainkat, de térerő csak a lakott települések környékén van.
A részvételi költség tartalmazza:
- Az utazást bérelt (nem menetrendszerinti) autóbuszokkal.
- 3 éjszaka szállást Kathmanduban, szállodában, kétágyas szobákban.
- 2 éjszaka szállást öko-szállodában a Chitwan Nemzeti Parkban.
- 6 éjszaka szállást Tibetben, szállodában, kétágyas szobákban.
- 2 éjszaka szállást Tibetben vendégházban, kétágyas szobákban.
- 1 éjszaka szállást Nepálban, telepített szafari-sátrakban.
- 13 reggelit, 3 ebédet és 3 vacsorát.
- A programban felsorolt látnivalók belépőit.
- A tibeti útvonalengedélyt.
- A nepáli és tibeti idegenvezetők költségét.
- A túravezetést.
- A további étkezéseket és az italokat a vacsorák és ebédek során.
- A vízumokat és belépési engedélyeket.
- A helyszínen fizetendő repülőtéri illetéket.
- A borravalókat és személyes kiadásokat.
- A poggyász- és balesetbiztosítást.
Repülőjegyek és repülőtéri illetékek:
- Budapest-Isztambul-Kathmandu oda-vissza repülőjegy: 148.000 Ft-tól.
- A fenti repülőjegyhez tartozó illeték: 99.500 Ft.
- Kathmandu-Lhásza repülőjegy: 125.000 Ft.
A repülőjegyek árai a jelentkezés idejétől függenek.
A repülőtéri illeték összege a jegykiállításig változhat.