VADREGÉNYES TÁJAK, SZELLEMJÁRTA KASTÉLYOK ÉS JÓFAJTA WHISKY-K!
SKÓCIA ÉS A HEBRIDÁK SZIGETEI
A vadregényes tájak és szellemjárta kastélyok mellett, ha szerencsénk van - a Loch Ness-i szörnyet is megpillanthatjuk. De a jófajta whiskyket garantáltan megízlelhetjük!
Utazás: Budapest – Glasgow – Budapest útvonalon menetrend szerinti repülővel, a körutazáson légkondicionált autóbusszal.
Elhelyezés: középkategóriás szállodák 2 ágyas, zuhanyzós / WC-s szobáiban
Ellátás: félpanzió
Program
1. nap: Budapest – Glasgow – Stirling – Edinburgh (kb. 80 km)A reggeli órákban repülés gazdag történelmi múltú, élénk kulturális életet élő GLASGOW-ba. A második világháború előtt a birodalom második városa volt, kikötőjét a Clyde folyón épített hajók uralták. Az 50-es években hanyatlásnak indult, de a lelkes helybéliek a 80-as években elkezdték élesztgetni, olyannyira sikeresen, hogy Glasgow elnyerte az „Európa kulturális fővárosa” címet. Városnézés (George Square, városháza, Buchanan street, Glasgow Katedrális stb.). Délután STIRLING várának rekonstruált termeit tekintjük meg. Egykor e falak között lakott IV. Jakab, V. Jakab és Stuart Mária is. Vacsora, szállás Edinburgh-ben.
2. nap: Edinburgh (kb. 80 km)Egész napos városnézés „Észak Athénjá”-ban, EDINBURGH-ban, ahol a természeti szépségekhez jó állapotban fennmaradt történelmi emlékek társulnak. Az óváros középkori utcák kusza szövevénye, kocsmákkal és sikátorokkal tarkítva. A Királyi Mérföld „a világ legszebb utcája”, amely a vár sziklás magaslatától a Holyrood-palotához (királynői rezidenciához) vezet. A „büszke” St. Giles (Szt. Egyed) Katedrális I. Károlytól kapta egyházi rangját. Nem maradhat ki programunkból a vulkanikus magaslaton épült, a skót koronaékszereket őrző vár sem, amelyet gazdag történelme és a városra nyíló lenyűgöző panorámája miatt érdemes felkeresni. Vacsora, szállás Edinburgh-ben.
3. nap: Glamis-kastély – Whisky kóstoló – Blair-kastély (kb. 250 km)Utazás a skót kastélyok egyik legszebbikéhez, a GLAMIS-kastélyhoz, ahol Erzsébet anyakirálynő töltötte gyermekkorát. Shakespeare „Macbeth” c. drámájában a királygyilkosság helyszíneként említi. A szigetország leginkább szellemjárta várának tartják. Következő állomásunk szomjoltónak sem utolsó, az egyik híres whisky lepárlóban betekinthetünk a whisky-gyártás folyamatába, kóstolóval. A napot a BLAIR-kastély megtekintésével zárjuk. Vacsora, szállás Pitlochry környékén, a Skót-felföld erdői és dombjai között megbúvó, tipikus skót településen.
4. nap: Inverness – Loch Ness – Eilean Donan – Skye-sziget – Oban (kb. 430 km)Átutazunk a Skót-felföld „fővárosán”, Invernessen. A Felföld és Alföld találkozásánál elhelyezkedő város az évszázadok során vad küzdelmek szemtanúja volt, a klánok középkori csatározásától kezdve az 1746-os cullodeni mészárlásig. A város közelében található a híres LOCH NESS, ahol talán a szörny is felbukkanhat. Ha nem pillantjuk meg azonnal a tó felszínén tekergőző Nessie-t, URQUHART várának romjaihoz látogatunk. 1692-ig ez volt Skócia legnagyobb kastélya, amikor is felrobbantották, nehogy a jakobiták befészkeljék magukat a vaskos falak közé. A helyiek szerint állítólag innen, a romokról fotózták a legtöbb Nessie-ről készült felvételt. Továbbutazás a Kaledóniai Csatorna és a tavak által alkotott Nagy Völgy (Great Glen) mentén. Kitérő a szépen helyreállított EILEAN DONAN kastélyhoz. A XIII. századból fennmaradt erőd filmekből már ismerős lehet, itt forgatták a „Hegylakó” című filmet, valamint a James Bond széria „A világ nem elég” filmjének egyes jeleneteit. Egy kis időre átruccanunk Skye-szigetére is. A „köd szigete” különleges jelentőségű a skótok emlékeiben, mióta a XVIII. században ide menekítették angol üldözői elől Csinos Károly herceget. Vacsora, szállás Oban-ben.
5. nap: HebridákFakultatív kirándulás a Déli Belső-Hebridák két tagjára, IONA-ra és MULL-ra. Átkelés komppal Mullra, a szinte lakatlan szigetre, ahol az érintetlen táj látványa megkapó. Újabb, rövid kompátkelés után érkezünk Ionara. A „Szent Sziget” legfontosabb látnivalói a VI. században érkező első hittérítők emlékei mellett, a XIII. században épített katedrális és a közelében lévő temető, ahol Skócia első 48 királya (köztük Machbet) nyugszik. A szigeten a végtelenség, békesség és szabadság érzése járja át az utazót. Komppal térünk vissza Oban-be. Vacsora, szállás.
6. nap: Felföld – Glen Coe – Falkirk (kb. 260 km)Megtapasztaljuk, mit is jelent a kifejezés: Felföld. Elsőként a skót természet és történelem egy fenségesen komor helyszínét, GLEN COE-t, a Könnyek völgyét keressük fel, mely méltán Skócia egyik leghíresebb vidéke. A Felföld minden természeti szépségét elénk tárja: a hegyek, a tőzeglápos táj, a patakok és a tavak lenyűgöző kombinációját! Sétálunk tőzeg dombon, a Rannoch Moor tóvidékén, a Dochart vízesés kövein és kocsmázunk is egy jót! FALKIRK-nél egy mérnöki csodát, a világ egyetlen forgózsilipjét láthatjuk, mely 24 méteres szintkülönbséget egyenlít ki a Falkirk – Edinburgh között fontos hajóforgalmat lebonyolító Union- és Clyde csatornák között. Vacsora, szállás Glasgowban.
7. nap: Melrose – Abbotsford – Rosslyn kápolna (kb. 100 km)A festői dombok között elterülő MELROSE-ba látogatunk, útközben a skót Alföld szelíd szépségében gyönyörködhetünk. A legendák szerint Skócia legnagyobb harcos királyának szelleme itt, a romantikus Melrose apátság romjai között tovább él, hiszen itt temették el Robert Bruce szívét. ABBOTSFORD-ban a saját tervezésű kastélyában, eredeti berendezési tárgyai között idézzük fel a leghíresebb skót író, Sir Walter Scott emlékét. Végezetül irány ROSLIN, ahol a Templomos Lovagok egyedülállóan értékes XV. századi kápolnáját, a Rosslyn kápolnát tekintjük meg. Skócia egyetlen reneszánsz építészeti emléke a „Da Vinci-kód” mozifilmből lesz ismerős. Vacsora, szállás Glasgowban.
8. nap: Glasgow – BudapestKora reggel hazautazás. Érkezés Budapestre a déli órákban, a menetrend függvényében.