Peru, Bolívia
Info: Aki szeretnék más szemszögből megismerni a világ egyik legősibb kultúrájának leszármazottait, magukba szívni az ősi tudást, részt venni a már-már elfeledett rituáléikon, meglátogatni szent helyeiket, azok ezen a programon mindezt megtalálják.
Leiras:
Gondosan kialakított útvonalat járunk végig a helyi sámánok és az ősi tudás képviselőinek a segítségével.
Utazás: repülővel, menetrend szerinti járattal, átszállással
Elhelyezés: 3-4*-os szállodákban, kétágyas szobákban
Ellátás: reggelivel
1. nap: Budapest - Lima
Utazás Budapestről repülővel, menetrend szerinti járattal, átszállással Peru fővárosába, Limába. A 9 milliós főváros nagy része bádogházakból áll, ezért is különösen érdekes látni a kontrasztot a repülőtérről Miraflores negyed felé haladva. Dél-Amerika jelenleg leggyorsabban fejlődő gazdaságának fővárosában vagyunk, ami ennek köszönhetően napról napra változik és javul. Miraflores egy nyugodt sziget a káoszban, rendezett parkok, nívós szállodák, kitűnő éttermek és a magyarországi színvonalat is lepipáló szupermarketek váltják egymást, itt található a legtöbb szálloda és turista, valamint a magas falú partszakaszra épült lélegzetelállító kilátással bíró Larcomar teraszos bevásárlóközpont is. Szállás Limában (2 éj).
2. nap: Caral
Reggel a Limától 200 kilométerre a Supe folyó völgyében fekvő Caralba igyekszünk. Caral az amerikai kontinens, sőt valószínűleg az egész világ legősibb városa, 2009. óta pedig Caral-Supe szent városa néven az UNESCO világörökség része. Caral 60 hektáros területe két, a földbe süllyesztett kör alakú részből áll. A települést hat piramis szerű épület határolja, melyek legnagyobbika 160 m hosszú, 150 m széles és 18 m magas. A piramis bejáratánál két, egyenként 3,5 m magas gránitmonolit áll, melynek eredetéről és arról, hogy került ide, semmit nem tudni. A földbe süllyesztett területek amfiteátrumra emlékeztetnek. Caral kora a radiometrikus kormeghatározás alapján 4600-5000 évre tehető, így egyidős olyan jól ismert civilizációk fénykorával, mint Mezopotámia, Egyiptom vagy India. Paul Kosok amerikai utazó írta le először a helyet, aki 1949-ben Richard Schaedel szintén amerikai régésszel együtt utazott ide. A hely további érdekessége, hogy a tanulmányok szerint létezett egy igen hosszú 500-1000 éves periódusa, melynek során teljes béke honolt a területen, mivel se fegyverkészítésnek se védelmi vonalaknak nincs nyoma.
3. nap: Huaca Pucclana - Pachacamac
A mai napon első állomásunk Huaca Pucclana lesz, mely Lima San Isidro negyedének szívében található 25 méter magas szépen helyreállított agyagpiramis, melynek építését Kr.u. 200-700 közé teszik. Ezután Limát és a tengerparti sétányokat elhagyva, Pachacamac romvárosába érkezünk. A Pachacamac Ceremóniaközpont a perui partvidék legfontosabb Istenének dedikálták. Kr.e. 200-ból találhatóak az első emberi jelenlétre utaló nyomok. Az építészeti struktúra meglepően komplex, mely a kő tartófalaktól a kézzel faragott agyagtéglákig terjed. Először a wari kultúra szállta meg a zónát, de a wari birodalom összeomlása után is megmaradt Pachacamac vallási szerepe és ekkor, Kr.u. 800-1450 körül épült a helyszín legtöbb vallási épülete és temploma. Továbbra is tisztelték Pacha Kamaq-ot, a Föld Létrehozóját. Pachacamac főpapjai elérték azt, hogy az inkák nem lerohanták őket, hanem szövetségre keltek velük, és Ichma állam néven működött tovább, melynek vallási központja maradt. Az inkák megengedték, hogy tőlük némileg független vallási központ maradjon, Pachacamac jövőmondójának pedig gyakran kikérték a véleményét. A mai napig a tudósok 17 agyagpiramist leltek fel, melyek többsége visszafordíthatatlanul megsérült, valamint számtalan síremléket is azonosítottak. A hely tanulmányozása után lehetőségünk lesz megebédelni, amit érdemes lesz kipróbálni, mivel az itt felszolgált specialitások az egész megye legjobbjai közé tartoznak. Majd továbbutazunk a Paracas Nemzeti Parkba. Az 1975-ben alapított 340 000 hektáros terület sok állatfajnak ad otthont. Naplementére érkezünk a lélegzetelállító partszakaszhoz, ami ideális és gyönyörű hely az ellazulásra. Szállás Paracasban (1 éj).
4. nap: Nazca-vonalak - Chauchilla szabadtéri múmiatemető - Orcona
Reggel továbbindulunk Nazca városa felé (kb. 3 órás utazás), ahol fakultatív kb. 35 perces repülés a híres, az UNESCO Világörökség részét képező Nazca-vonalak felett. A Nazca és Palpa városok között 80 km-en elterülő sík terület közel 500 négyzetkilométernyi felületén több száz emberkéz alkotta szabályos vonalakkal ábrázolt állati és geometriai formát fedeztek fel, köztük olyan pókét is, amelynek egyetlen ismert előfordulási helye jelenleg a Nazcától 1500 kilométerre található Amazonas esőerdejének barlangjaiban van. Az első feljegyzések a spanyolok hódításai során Pedro Cieza de León-tól valóak 1547-ből. Ugyan a környező hegyekből látszott, hogy valamiféle rajzok vannak a völgyben és ezeket a hegyekben túrázó perui régész Toribio Mejia Xesspe is megerősítette, mégis a pontos felismerést és rendszerezést akkor kezdték el, mikor civil és katonai pilóták jártak az 1900-as évek közepén a térségben. A már korábban említett Paul Kosok és a később hozzá csatlakozó, majd munkáját egyedül folytató Maria Reiche kutatták a vonalak eredetét és miértjét. A száraz Nazca sivatagban a klíma állandó, a 10-30 centiméter mély árkok így hosszú évszázadokon át érintetlenül maradhattak fenn, létrehozásuk célja a mai napig nem ismert. Tucatnyi teória igyekszik megmagyarázni keletkezésük okát, mint például, hogy a vonalak vízforrásokhoz vagy szent helyekhez vezettek, vagy csillagképek leképezései. Erich von Däniken szerint útjelzők és leszállópályák, amelyeket távoli, ide látogató civilizációk használtak. A vonalak feletti repülés után a közelben feltárt és rekonstruált Chauchilla szabadtéri múmiatemetőhöz látogatunk. Az itt talált múmiák közül többnek deformált feje van, ami egy elmélet szerint divathóbort volt csupán, és a társadalmi kiváltságot jelezte. Továbbutazunk a Nazcától nem messze található ősi gyógyító helyre, Orconába. Este érkezünk az 1 órára fekvő Ica város szomszédságában levő Huacachina oázisba. Szállás a Huacachina oázisban (1 éj).
5. nap: Ica
A mai napon az Ica városában található Cabrera múzeumba látogatunk. Ez egy sokat vitatott gyűjtemény, melyet a gyűjtő, Javier Cabrera Darquea egy helyi farmertől vásárolt. A farmer elmondása szerint a kövek az elterelt Ica folyó medréből és egy barlangból származnak, melyet nem akart megnevezni. A gyűjteményt az tette híressé, hogy némelyiken 65 millió éve kihalt dinoszauruszokat ábrázoltak együtt emberekkel, többön pedig asztronauták, műtétek és térképek láthatók. Sokan vitatják az eredetiségét, sőt maga az eladó is többször azt állította, hogy maga véste őket, mivel Peruban a kövek eladása illegális műkincs-kereskedelemnek minősül. Az viszont tény, hogy az 50 000 darab kő megmunkálásához komoly csapatra és sok-sok évre lett volna szüksége. Délután Limába érkezünk, a naplementét már az óceán felett csodálhatjuk meg. Szállás Limában (1 éj).
6. nap: Cusco - Gyógyítók Faluja
Reggel Cuscoba repülünk, mely az inkák szerint a világ köldöke, a maga 403 000 lakosával Peru 7. legnagyobb városa. Mivel 3400 méteres tengerszint feletti magasságon épült, ezért ezen a napon fontos az akklimatizálódás. Ezt leginkább a helyben vásárolható kokalevélből készített teával érdemes kezdeni, amit egyébként a legtöbb szálláson is kapunk. A repülőtérről a fél órára található Gyógyítók Falujába megyünk. Számtalan sámán és helyi gyógyító kínálja szolgálatait, többen pedig az ősi szertartást használva koka levélből mondják meg a jövőt. Majd városnézés Cuscóban, útba ejtjük a Főteret, a Katedrálist és a Korikanchát, az egyetlen olyan épületet, ahol együtt tekinthető meg az inka és a koloniális építészet remeke. Szállás Cuscóban (1 éj).
7. nap: Sacsayhuaman és Tambomachay romjait - Pisac
Reggeli után elhagyjuk Cuscot és az Inkák Szent Völgyébe kirándulunk. A városból kifelé tartva elsőként megtekintjük Sacsayhuaman és Tambomachay romjait. Az előbbi az Inti Raymi, az Inka Ünnep és Ceremónia színhelye. A helynek sok misztikus vonatkozása van, többek az is, hogyan hozták ide a több mint 100 kilométerre bányászott 6 000 köbméter követ, melyek legnagyobb darabjai meghaladják a 200 tonnát. Tambomachay pedig a legenda szerint az inkák fürdőhelye és egyben a fiatalságuk forrása volt. Majd megállunk a Fehér Krisztus szobornál, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik. Innen Pisac felé indulunk, ami nem csak a kézműves piacáról híres, hanem a falu határában lévő hegyen emelkedő romokról is. A hegy megmászása és bejárása 2 órát igényel, de megéri a fáradtságot, mivel a magasból lenézve átérezhetjük milyen az inkák isteneinek, azaz a hegyeknek a társaságában feltöltődni. Utazás a Szent Völgybe, ahol egy helyi sámán segítségével az egyik közeli megszentelt inka helyen Föld Anyának és a hegyeknek áldozatot mutatunk be. Ezt az ősi szertartást az eldugott andoki falvakban még a mai napig is végzi a közösség. Szállás a Szent Völgyben (1 éj).
8. nap: Machu Picchu
Reggel vonattal Machu Picchu romváros felfedezésére indulunk. A faluból autóbusszal jutunk fel a bejáratig, hogy elég erőnk legyen a romok és látnivalók bejárására. A hely különleges energiával rendelkezik, amit a környező hatalmas hegyek mágneses energiája felerősít. Fakultatívan a Machu Picchu Orrának is nevezett Waynapicchu is megmászható, ahonnan a kilátás lenyűgöző. A romváros 1911-es felfedezése óta (a hódító spanyolok nem is tudtak létezéséről) turisták milliói látogatják, és 1983-tól a Világörökség része. Spirituális vezetőnk körbekalauzol a város legfontosabb részein, a Naptemplomon, a Három Ablak Templomán, a Wiraqocha templomon, a Kondor Templomon, az Aqllawasin, azaz a szerzetesek, boszorkányok és próféták házán, valamint a Szent Kő Templomán és az Inka fürdőn. Ezután mindenki maradhat zárásig a romok között, hogy magába szívja ezt a nem mindennapi energiát, akik pedig hamarabb leérnek a faluba, ejtőzhetnek a falu nyitott termálfürdőjében az őserdő közepén. Szállás Aguas Calientesben (1 éj).
9. nap: Ollantaytambo - Moray - Chincero
Machu Picchu Pueblóból vonattal Ollantaytambóba utazunk, ahol első állomásunk Ollantaytambo erődítménye, amely egy újabb fejtörő a tudósoknak. A hegy tetején hatalmas, 6 darab, egyenként 90 tonnás kőtömbből álló fal áll, mely a befejezetlen Nap templomának része. Ezen kőtömbök megmozgatása még a modern kori mérnököknek is komoly feladványt jelentene. Majd továbbutazunk az inkák által mezőgazdasági kísérleti helyszínként használt Morayba, mely egy hatalmas mély völgybe épített körkörös kőterasz rendszer. Útba ejtjük Chinceróál a mágikus Föld Oltárt, a Hatun Chinkanát, majd a hazaúton megállunk pár, képeslapba illő kilátónál. Szállás Cuscóban (1 éj).
10. nap: Andahuaylillas - Raqchi - Sillustani
A reggeli órákban indulva fantasztikus tájakon át jutunk a Titicaca-tó partján fekvő Punóba. Elsőként Andahuaylillasba érkezünk, ahol Dél-Amerika ,,Sixtusi-kápolnája" épült, majd Raqchinál a monumentális Wirakocha templom maradványait ejtjük útba. Ezt követően Sillustanit, a Titicaca-tóra néző, néhol 6 méter magas temetkezési bástyákat keressük fel, melyekbe az inkák előtti kultúra képviselői a naplemente felé fordulva embriópózban temették el halottaikat. Estére érkezünk Punoba, a Titicaca-tó partján fekvő városba. A Titicaca-tó a világ legmagasabban fekvő hajózható tava és az inka legenda szerint a Nap Gyermekei, Manco Capac és Mama Ocllo, a Titicaca-tó mélyéből emelkedtek ki, hogy megalapítsák az Inka Birodalom központját, Cuscót. Szállás Punóban (1 éj).
11. nap: Titicaca-tó - Aramu Muru - Copacabana
Reggel kihajózunk az Uros nádszigetekhez. A szigeteket a tavon növő totora nádból készítik. Az alap a gyökérzet, erre szövik rá nádból az újabb rétegeket, amelyeket folyamatosan cserélni kell, mivel a víz miatt elszaporodnak bennünk a paraziták. A szigeteken a mai napig élnek indiánok, akik többnyire halászatból és a turizmusból tartják fenn magukat. A szigetek nevét adó uros indián törzs utolsó tagja is meghalt már, helyükre környékbeli aymarák jöttek, de közülük is egyre többen hagyják ott ezt az életformát, így utasaink valószínűleg az utolsók között lesznek, akik ezt az életmódot megfigyelhetik. Utunk során felkeressük Aramu Murut, azaz az Istenek Kapujának nevezett helyet. A kaput nemrég, 1990-ben fedezte fel egy arra túrázó, és azóta egyre több ember érdeklődését kelti fel. Ez egy a semmi közepén álló, 7 méter magas tömör sziklafal, amelynek a közepére egy nagy T alakú ´ajtót´ vágtak. A sámánok nemzedékeken át jöttek a sziklafalho imádkozni, ahogy teszik ezt most is. Az inka legenda szerint az első pap, Amaro Muro használta az ajtót. Azt állította, hogy ez egy csillagkapu, amelyet egy égből kapott aranylemezzel aktivált. Az aranylemezt a sziklaajtó egyik mélyedésébe kellett behelyezni, mely egy olyan ajtót nyitott meg, amin keresztül ő bement és eltűnt, az idegen látogatók pedig megérkeztek. A sziklát vizsgáló régészek ezt a mélyedést meg is találták, de az aranylemez soha nem került elő. Elhagyva Perut, a határátlépést követően Copacabana városába érkezünk, amely már Bolívia területén található, a határtól 10 kilométerre. A hely érdekessége, hogy egy nemzetközi kutatócsoport nem messze a várostól egy vízbe vesző utat követve egy 2 focipályányi méretű elsüllyedt templomot talált, melynek korát 1000-1500 évesre teszik. Akik még bírják erővel, egy 25 perces hegymenet után a Kálvária dombról nézhetik a naplementét. A domb a Titicaca-tó legnyugodtabb és legszebb pontja, gyönyörű kilátással. Szállás Copacabanában (1 éj).
12. nap: Nap sziget
Reggel kihajózunk a gyönyörű fekvésű Nap szigethez (2,5 órás hajóút). A sziget kis településein mintha megállt volna az idő, a népviseletbe öltözött indiánok élik a mindennapi életüket, hajtják a szamaraikat, hozzák-viszik a fejükön a portékáikat. Elsőként a sziget északi pontjához, Challapampaba hajózunk, ahol egy kis emelkedő megtétele után a puma alakú Titi Kalához (Szent Kő) érkezünk. Nem messze innen található a szokásos inka építészettől kicsit eltérő labirintus, Chinkana. Itt ered egy természetes forrás, amely a sziget déli pontján a Fiatalság Forrásaként lát újra napvilágot. Ezt követően felkeressük az Inka Asztal nevű, asztalszerűen egymásra rakott kőtömbökből álló felépítményt, mely valószínűleg emberáldozatok helyszíne volt. Szintén itt található a 2 hatalmas lábnyom szerű képződmény, amely a Nap Lábnyomai nevet viseli. Körülbelül 3 órás séta után jutunk el a sziget déli pontjára, ahol 205 lépcső vezet a már említett Fiatalság Forrásához. Szállás a Nap Szigeten, Yumaniban (1 éj).
13. nap: Copacabana - Tiwanaku
Reggeli után látogatást teszünk a copacabanai bazilikában, ahol a névadó Copacabanai Szűz faszobrát őrzik. Ez a Mexikóvárosban található Guadalupei Szűz képével együtt az Amerikai kontinens egyik legrégebbi Mária kegyhelyei közé tartozik. Érdekessége, hogy több beszámoló szerint a szobor vért könnyezett. A látogatás után továbbindulunk La Paz felé, komppal átkelünk a Titicaca-tavon, majd Tiwanaku városának maradványaihoz érkezünk. Eredete, illetve fejlődésének egyes korszakhatárai a mai napig komoly viták forrása a történészek között. Különleges kidolgozottságú templomai és terei a megalitikus építészet remekei. A mai látogatót megdöbbentik a nem emberi léptékű, gigantikus kőtömbök, melyek még romos állapotukban is lenyűgözőek. Legfontosabb építményei többek között az Akapana, a közép-amerikai indián kultúrák legnagyobb teraszos piramisa, a Kalasasaya, egy monolitok által körülvett négyzetes tér és a hatalmas, egyetlen (mára kettétört), szürkészöld andezittömbből faragott Napkapu. Az egykori város fő kikötője, Pumapunku egy hihetetlen pontossággal megmunkált, hatalmas monolitokból álló komplexum. A lézerprecízséggel vágott kövek úgy illeszkednek egymáshoz, mint egy kirakósjáték elemei. A helyszínen számos további létesítmény és kőtömb található, amelyek méretei elképesztőek, megmagyarázhatatlan építészeti bravúrral. Innen a világ legmagasabban fekvő repülőterével rendelkező La Pazba utazunk, kitérővel a La Paz Altonál található kilátóponthoz, ahonnan a vulkánokkal körülvett katlanban La Paz esti fényeinek látványában gyönyörködünk. Szállás La Pazban (1 éj).
14-15. nap: La Paz - Budapest
Utazás repülővel, menetrend szerinti járattal, átszállással Budapestre. Érkezés a 15. napon.
UNESCO Világörökségi helyszínek:
Peru - Lima történelmi óvárosa
Peru - Caral
Peru - Nazca vonalak
Peru - Cuzco
Peru - Machu Picchu
Bolívia - Tiwanaku
Az ár tartalmazza:
o a repülőjegyet illetékkel (kb. 390.000 Ft) o a megadott szállást reggelis ellátássalo a megadott programokato a belépőketo a helyszíni közlekedést és a magyar nyelvű idegenvezetést
Az ár nem tartalmazza:
o a kilépési illetéket (kb. 50 USD, a helyszínen fizetendő)o a borravalókato útlemondási biztosítást (1,5%)o betegség-, baleset-, poggyászbiztosítást
Félpanzió kérhető: 60.000 Ft
Egyágyas felár: 90.000 Ft
Mindkét országba max. 90 napos kint tartózkodás esetén magyar állampolgárok vízummentesen léphetnek be, az útlevélnek a hazaút dátumához képest min. 6 hónapig érvényesnek kell lennie.