EUB utasbiztosítás

Passau - Bécs kerékpártúra

Kerékpártúra: Passau - Bécs
Kerékpártúra: Passau - Bécs
már 27 475 Ft-tól
Fő/éj

A célunk Ausztria káprázatos Duna-menti kerékpártúrájának a bejárása, amely a német-osztrák határon fekvő Passau városából indul és egészen Bécs központjáig tart. Végig a Duna mellett vezető, kitűnő minőségű kerékpárutakon tekerünk, miközben a csomagjainkat irodánk autója szállítja az egyik szálláshelyről a másikra.
Magasan a Duna fölé épült várkastélyok alatt, szőlőültetvények között és eldugott osztrák városkákon át tekerünk, miközben számtalan helyen megállunk pihenni és rácsodálkozni az utunkba eső látnivalókra.


1. nap
Budapest – Passau – Kobling – Obermühl (szállás: panzió)

    Utazás: a reggeli órákban indulunk a budapesti Keleti pályaudvarról a Railjet nemzetközi gyorsvonattal Ausztria felé. A bécsi átszállást követően már 180-200 kilométeres sebességgel suhanunk Németország irányába.
    Passau: kora délután meg is érkezünk Passau vasútállomására, ahol már várnak minket a kerékpárok. A poggyászunkat elhelyezzük az irodánk mikrobuszában, amely a csomagszállítást fogja végezni, amíg mi bringázunk. Kiosztjuk a kerékpárokat, amik személyre szabott beállításában segítünk mindenkinek, majd egy-két próbakör után Passau belvárosába tekerünk. A Dóm téren rövid időre megválunk a bringáktól, hogy szabadprogram keretében, gyalogosan fedezzük fel a barokk óvárost. Hajdanán Passau volt a legnagyobb német püspökség központja, így nem csoda, ha a vallási hatalom számos építészeti emléke tárul lépten-nyomon a szemünk elé. Érdemes megnézni a Stephan dómot, amelyben a világ leghatalmasabb orgonája található, a Püsköpi Palotát, a Pál templomot és a Városházát. Sétáljunk ki az Inn, az Ilz és a Duna találkozásához is, ahol jól láthatjuk, hogy a Dunába ömlő Inn jóval szélesebb a Dunánál. Miután végigsétáltunk Passau belvárosán, visszatérünk kerékpárjainkhoz, és megkezdjük a mai túránkat.
    Kerékpártúra Passauból Kobling faluba: Passaut elhagyva a Duna mentén vezető kiváló minőségű kerékpárúton tekerünk a folyam bal partján Erlau irányába. Útközben már messziről láthatjuk Oberzell kastélyának két nyolcszögletű tornyát. Jochensteinnél átkelünk egy duzzasztógát tetején a Duna jobb partjára, majd egy káprázatos panorámaúton kerekezünk közvetlenül a vízpart mentén. Elhaladunk a folyó híres Donauschlinge nevű S-kanyarja mellett, majd hamarosan megérkezünk a mai túránk végéhez, Kobling kicsiny kompkikötőjébe. Táv: 48 km. (**)
    Obermühl: az utolsó komppal átkelünk a Dunán, Obermühl faluba, ahonnan már csak pár méter a szállásunk, két egymáshoz közel fekvő panzió. Vacsorázni az egyik panzió vízparti éttermében tudunk.

2. nap
Obermühl – Linz – Mitterkirchen (szállás: panzió, étkezés: reggeli)


    Kerékpártúra Linzig: reggel komppal átkelünk a Dunán, majd az osztrák folyószakasz egyik legszebb részén, a Schlöngen és Aschach közti szűk folyóvölgyben kezdjük a mai túránkat. Ez az útvonal hosszú kilométereken keresztül, távol a zajos autóforgalomtól halad, miközben mi háborítatlanul élvezhetjük a gyönyörű tájat. Egy rövid pihenőre megállunk Aschach ősrégi településén, amely egykor fontos kereskedőváros volt a hajóvontató út mentén. A városközpont kellemes kikapcsolódást nyújt romantikus vendéglőivel és a Duna-parti sétányra néző szép gótikus és reneszánsz kereskedőházaival. A pihenő után folytatjuk a túrát a folyó jobb, majd bal partján – érintve Ottensheim kastélyát – egészen Linzig.
    Linz: a központban parkolunk le a bringákkal, majd a város szabadprogram keretében történő, gyalogos felfedezésére indulunk. Sok érdekes látnivalót tartogat számunkra Linz óvárosa. Érdemes felkeresni a 20 m magas Szentháromság szobrot, amely a város jelképe, a Landhaust, azaz a tartományi parlamentet, a Martinskirche templomot, amely Ausztria egyik legrégebbi középkori épülete, valamint az Új és Régi székesegyházakat (Alter Dom és Neuer Dom).
    Kerékpártúra Mitterkirchenig: a pihentető városnézést és az ebédszünetet követően újra nyeregbe pattanunk és a Duna-menti kerékpárutakon egészen Mauthausen városáig biciklizünk, ahol a Duna és az Enns összefolyik. Tartunk itt egy rövid pihenőt, és felkeressük a legfontosabb látnivalókat: a Pragstein-kastélyt, a Schiffmeisterhaust (hajómester házát), a gótikus Szent Miklós-plébánia templomot és a hozzá tartozó nyolcszögletű csontkamrát. A délután folyamán már csak a Mitterkirchen faluig hátralévő távolság megtétele van hátra. Táv: 87 km. (***)
    Mitterkirchen: a mai szállásunk Mitterkirchen két, egymáshoz közeli panziójában lesz.
   
3. nap
Mitterkirchen – Ybbs – Melk (szállás: szálloda, étkezés: reggeli)


    Kerékpártúra Ybbs városáig: újult erővel vágunk neki a mai túránknak, amit a Duna bal partján kezdünk, majd gyönyörű erdős vidéken bringázva a Grein városa előtt fekvő hídig tekerünk. Átkelünk a Duna-hídon, majd egy csendes parti úton kerékpározva haladunk Strudengau felé, ahol a Duna völgye egyre szűkebb lesz. Megcsodáljuk Struden híres szorosát, ahol a vízpartig érő gránitsziklák Werfenstein várával együtt igazán vadregényes panorámát nyújtanak. Megpihenünk az egyik kedvenc vendéglőnknél, ami egy állóhajón kapott helyet, majd folytatjuk a túrát. Rövidesen megpillantjuk az erdős sziklán őrködő Freyenstein várát, amely a Dunán szállított bor megadóztatásáról vált hírhedtté.
    Ybbs: a mai kerékpártúránk első szakasza után érkezünk Ybbs városába, ahol tartunk egy pihenőt, hogy gyalogosan járhassuk be a hangulatos óvárost. Ybbs valaha a kereskedelem és a dunai hajózás egyik központja volt; erről tanúskodnak a kikötő régi épületei, a borvámhivatal, a sóhivatal és a gabonavám-hivatal. A túránk stílusához azonban legjobban a Kerékpár Múzeum meglátogatása illik, ahol nagyon sok korabeli kétkerekűt láthatunk.
    Kerékpártúra Melkig: az ebédszünet után folytatjuk a túránkat és Sausenstein érintésével Pöchlarnba, a régi Nibelung-városba érkezünk, ahol a korabeli tűzvészek ellenére fennmaradt a régi városmag. Innen már csak 11 km van hátra Melkig, a mai szállásunk helyszínéig. Táv: 65 km. (***)
    Melk: egy hotelben foglaljuk el a szállásunkat, majd a nap hátralévő részét pihenéssel vagy egy belvárosi sétával tölthetjük. Melk látképét uralja a pompás Melki Apátság, amely közvetlenül az óváros keskeny utcái fölé, egy sziklára épült.
   
4. nap
Melk – Dürnstein – Krems – Pichelsdorf (szállás: panzió, étkezés: reggeli)


    Melki Apátság: délelőtt felkeressük a Melki Apátság múzeumát, belső termeit, a csodás templomát valamint a kilátóteraszát. Az apátság nemcsak a legnagyobb alsó-ausztriai kolostor, hanem a legjelentősebb barokk egyházi építmény Európában. Híres könyvtárának díszes polcain 85.000 kötet sorakozik. A kupolája 64 méter magas, ugyanakkora, mint a bécsi óriáskerék. A könyvtár alatti teraszról gyönyörű kilátás nyílik a Duna völgyére. A látogatás során nem csak az apátság épületei érdekesek számunkra, hanem a díszes park is, ahol egy igazán kellemes és kiadós sétát tehetünk.
    Kerékpártúra Wachau vidékén: miután alaposan megismerkedtünk a Melki Apátsággal, elhagyjuk a várost, átkelünk a Duna-hídon, és a folyó bal partján kerekezünk tovább. Ezen a napon haladunk át az ötnapos kerékpártúránk legszebb szakaszán, a Melk és Krems között fekvő Wachau vidéken, ahol az utunkat szépen megművelt szőlőültetvények és gyümölcsöskertek szegélyezik. Különösen a sárgabarack-termesztés hagyományai jelentősek, ezért az egyik pihenőhelyünkön meg is kóstoljuk az errefelé híres barackos gombócot. Ezután a gyönyörű Wachau vidék több kisvárosán haladunk át, a legérdekesebbeknél meg is állunk. Az egyik ilyen Willendorf, ahol az őskor első művészeti alkotását találták, a willendorfi Vénusz 11 cm nagyságú nőalakját. A következő település Schwallenbach, ahol a középkori házak igazán egyedülálló látványt nyújtanak. Innen pedig már nincs messze Spitz, Wachau központja és a fölötte magasodó Vár-hegy, amelynek tetején már nyoma sincs a várnak, a hegytetőt is szőlőtőkék borítják. Rövid pihenő után folytatjuk túránkat Weissenkirchen felé, amelynek hatalmas temploma már messziről látszik.
    Dürnstein: hamarosan Ausztria egyik legelragadóbb kisvárosába, Dürnsteinbe érkezünk, ahol hosszabb pihenőt tartunk. Szabadprogram keretében ismerkedhetünk meg a macskaköves főutca és a folyóparti sétány látnivalóival, sőt a kilátás kedvéért felkapaszkodhatunk a város fölött magasodó várromhoz, Oroszlánszívű Richárd egykori börtönének romjaihoz is.
    Krems: nem kell sokat tekernünk az újabb látnivalóig, Krems városáig, ahol a központtal szintén szabadprogram keretében ismerkedhetünk meg.
    Kerékpártúra: Krems után a Duna-menti gátak tetején egy hosszabb kerékpározás áll előttünk. Kilométereken keresztül bringázunk a Duna és az azt övező erdők, ligetek között, míg végül megérkezünk Pichelsdorf faluba. Táv: 79 km. (***)
    Pichelsdorf: a település egyik panziójában lesz a szállásunk a mai éjszakára.


5. nap
Pichelsdorf – Klosterneuburg – Bécs – Budapest (étkezés: reggeli)


    Kerékpártúra Bécs felé: a túránk utolsó napján még 65 km van hátra, hogy teljesítsük a Passau és Bécs közt vezető, híres kerékpáros útvonalat. A folyó jobb partján tekerünk ártéri erdők és a Duna között, a gátak tetején vezető kiváló minőségű kerékpárutakon. Körülbelül 30 km megtétele után érkezünk Tulln városába, ahol a vízparton található Nibelung emlékműnél állunk meg. Tartunk itt egy rövid pihenőt, majd folytatjuk a túrát. Vízparti nyaralók és csónakházak mellett haladunk el, miközben egyre több kerékpárossal találkozunk, akik Bécsből indultak egy kellemes bringás kirándulásra.
    Klosterneuburg: a következő megállónk a Bécs elővárosának számító Klosterneuburg, amelynek fő nevezetessége a hatalmas Ágoston-rendi kolostor, valamint a hozzá tartozó barokk templom. Itt tartjuk a túránk utolsó pihenőjét és a mai ebédszünetünket. A belváros mellett hagyjuk a kerékpárjainkat, hogy gyalogosan ismerkedjünk meg a városközponttal.
    Bécs: a pihenő után már csak 20 kilométer van hátra Bécsig, ahová kissé fáradtan, de büszkén érkezünk meg. Egészen a vasútállomásig vezet a kerékpárút, ahol a kísérőautó már vár ránk. Táv: 46 km. (**) Leadjuk a bringákat és átvesszük a csomagjainkat.
    Utazás: a délutáni órákban felszállunk a Budapestre induló vonatra, amivel az esti órákban érkezünk a Keleti pályaudvarra.


A kerékpártúrák nehézsége:

    Az utazás kerékpártúrái könnyűek, illetve közepes nehézségűek. A napi távolságok nem rövidek, de nem is kimagaslóan hosszúak; teljesítésüket nagyban megkönnyíti, hogy nem kell szintemelkedéssel megküzdenünk. A túrára átlagosan sportos erőnlétű jelentkezőket várunk, akik rendelkeznek kerékpáros tapasztalattal.
    A túra átlagsebessége körülbelül 18-20 km/óra, ami azt jelenti, hogy ezt a sebességet szinte mindenki, hosszú időn keresztül tudja tartani.
    A kerékpártúrák szinte végig kiváló minőségű kerékpárutakon vezetnek. A túrákat gyakran szakítják meg pihenők, amiket legtöbbször egybekötünk valamilyen látnivaló felkeresésével. 
    A túrák teljesítéséhez fontos a kerékpáros tapasztalat és, hogy a résztvevők egyben le tudjanak tekerni 20-30 kilométert. Lényeges továbbá, hogy a résztvevők megfelelően urai legyenek a kerékpárnak, tisztában legyenek a kerékpárosokra vonatkozó közlekedési szabályokkal, továbbá ne jelentsenek veszélyt magukra, társaikra, illetve az utakon közlekedőkre.
    Mivel a kerékpártúránk Passauból Bécsbe vezet, így nincs lehetőség visszafordulásra vagy egy-egy napi túra kihagyására. Sőt kedvezőtlen időjárás esetén is kerékpároznunk kell, mert a szállások minden egyes nap máshol lesznek.
    Az egyes kerékpártúrákra csupán egy napi felszereléssel kell elindulnunk, mivel a felszerelésünk többi részét a csomagszállító mikrobusz hozza utánunk.
    A részvétel szempontjából kizáró ok bármilyen szív- és érrendszeri, valamint mozgásszervi betegség.

Saját kerékpár szállítása:

    A saját kerékpárok leadására az indulás előtti estén, Budapesten, a Műcsarnok melletti parkolóban van lehetőség. A pontos időpontot minden érintettel személyesen megbeszéljük. Mire a csoport vonattal megérkezik Passauba, a kerékpárszállító járművünk már a helyszínen tartózkodik.
    Visszafelé Bécsben adjuk le a kerékpárokat, amiket a Keleti pályaudvar melletti parkolóban vehetünk át.

Csomagszállítás:

    A résztvevők a poggyászukat vonattal tudják magukkal vinni Passauba, majd a túra végén visszahozni Bécsből. A kerékpáros túrák alatt irodánk bonyolítja a csomagok szállítását egyik szállásról a másikra.

A kerékpárokról:

    A kerékpárok típusa: Dema Montreaux 3.0 (férfi és női vázas típusok). A kerékpár felszereltségéhez csomagtartó és egy körülbelül 12 literes vízhatlan oldaltáska is tartozik.

Szükséges felszerelés:

    Öltözet: strapabíró és sportos ruházat, amely alkalmas a kerékpározásra, ugyanakkor utcai viseletnek is megfelel, edzőcipő, lélegző anyagból (pl. Gore-Tex) készült esőkabát, taralék meleg ruha, papucs. Célszerű olyan speciális kerékpáros nadrágot hozni, aminek a feneke vastag szivaccsal bélelt.
    Felszerelés: kisméretű hátizsák vagy övtáska a kerékpártúrákhoz, világos napszemüveg, napvédő krém, szúnyogriasztó, kulacs, elemlámpa (fejlámpa).

Szállás:

    Az utazásunk mind a 4 éjszakáját más-más szállásokon töltjük: 3 éjszakát kényelmes panziókban, 1 éjszakát pedig szállodában. A csoport létszámától függően egyes napokon előfordulhat, hogy a teljes csoport két, egymáshoz közel fekvő szálláson tölti az éjszakát.
    A szobák általában 2 ágyasak, de egyes napokon előfordulnak 3 illetve 4 ágyas szobák is. Minden szobához külön fürdő tartozik, és természetesen ágyneműt és törölközőt is mindenhol kapunk. Mivel a panziók szobái eltérő beosztásúak, ezért nem tudjuk garantálni, hogy a párok minden esetben 2 ágyas szobát kapnak.

Étkezés és ivóvíz:

    Az utazás részvételi költsége tartalmazza minden szálláson a reggelit. Az utazás többi része azonban önellátó.
    Ebédidőben mindig olyan településen állunk meg, ahol biztosan találunk egy pékséget, élelmiszerboltot, pizzériát vagy gyorséttermet. Ettől függetlenül célszerű a túrákra magunkkal vinni némi csokoládét, műzli- vagy energiaszeleteket.
    Minden este a szállásunkon vagy a közvetlen közelében találunk éttermet, ahol megvacsorázhatunk.
    Ausztriában iható a vezetékes víz, de mindenhol vásárolhatunk palackozott ivóvizet is. A kerékpártúrákra minimum 1 liter ivóvízzel ajánlott elindulni.

Időjárás:

    Tipikus nyári időjárásra kell készülni. Utazásunk időpontjában a legmagasabb nappali hőmérséklet elérheti a 30 °C-ot, és reggelre sem hűl le a levegő 20 °C alá.
    Hosszan tartó esők nem valószínűek, de rövid záporok, zivatarok előfordulhatnak. A Duna-völgy nyílt szakaszain olykor előfordulhat erős szél.

Kommunikáció:

    Ausztria hivatalos nyelve a német, de angolul is sokan beszélnek.
    Egyes szállásokon wifin keresztül érhető el az internet.

A részvételi költség tartalmazza:

  • -    3 éjszaka szállást színvonalas panziókban.
  • -    1 éjszaka szállást szállodában.
  • -    4 reggelit a szállásokon.
  • -    A kerékpárok és a kerékpáros sisakok bérleti díját, vagy a saját kerékpárok szállítását Budapesttől Budapestig.
  • -    Az autós csomagszállítást.
  • -    A túravezetést.


A részvételi költség nem tartalmazza:


  • -    A további étkezést.
  • -    A belépők árát.
  • -    A poggyász- és balesetbiztosítást.


Vonatjegy: Budapest-Passau és Bécs-Budapest: 29.500 Ft.

A minőségi szolgáltatás érdekében sütiket használunk. Elfogadom.