Ötnapos, 209 kilométer hosszú bringatúra Európa két gyönyörű városa között. Az utunk kiváló minőségű kerékpárutakon, gyönyörű természeti környezetben vezet a Moldva és Elba folyók mentén. Érintjük a lenyűgöző sziklavidékéről híres Szász Svájc területét, sziklatornyok tetején trónoló várakhoz kapaszkodunk fel gyalogosan, és mesebeli cseh városkákban állunk meg pihenni. Az utunk elején Prágával, a végén Drezdával ismerkedhetünk meg szabadprogram keretében.
A kerékpárokat irodánk biztosítja, de hozhatod a saját bringádat is!
1. nap
Budapest – Prága (szállás: ifjúsági szálló)
Utazás: reggel 06:00 órakor indulunk autóbusszal Budapestről, a Műcsarnok melletti parkolóból. Körülbelül 8 órás utazás után, a kora délutáni órákban érkezünk Prágába, Csehország fővárosába.
Prága: először elfoglaljuk a szállásunkat egy belvároshoz közeli ifjúsági szállóban, majd a város szabadprogram keretében történő felfedezésére indulunk. A világháborús pusztítások szerencsére elkerülték Prága történelmi belvárosát és a szocialista építészet is megállt az Óváros határán; így a város központja ma olyan, mint egy mesekönyv. A gótika és a barokk aranykorát idéző utcákon és tereken mintha megállt volna az idő. Gyönyörű árkádos házak között, girbe-gurba, macskaköves utcákon barangolhatunk és folyton rácsodálkozhatunk egy-egy épületre, belső udvarra vagy egy rejtett kis terecskére. A szállásunktól könnyedén elérhetjük a Moldvát és a fölötte átívelő Károly-hidat, ami Prága jelképének számít. Ezen átsétálva jutunk a Régi Városház térre, az Óváros központjába. Az itteni barangolás után a Károly-hídon át jutunk vissza a Kisoldalra, ahol egy parkon keresztül sétálhatunk fel a Várnegyedbe. Itt nem találunk szinte egyetlen épületet sem, amely a 18. század után épült volna. A Várnegyed vagy más néven a Hradzsin leghíresebb látnivalója a Szent Vitus székesegyház és a Szent György bazilika, amit érdemes felkeresnünk. Ezután meredek utcákon sétálhatunk le a városközpontba, ahol a hosszú nap után érdemes beülni egy hamisítatlan prágai sörözőbe vagy étterembe.
2. nap
Prága – Troja – Melnik – Roudnice nad Labem
(szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Utazás: reggel elhagyjuk a Prága belvárosában található szállásunkat és a buszunkkal a város északi szegletében található egyik parkhoz utazunk. Innen indul a háromnapos kerékpártúránk, amelynek során Prágából a németországi Drezdába bringázunk.
Kerékpártúra: a Moldva mentén fekvő parkban kiosztjuk a kerékpárokat és a sisakokat, majd segítünk mindenkinek a bringák személyre szabott beállításában. Miután tettünk a parkban egy-két próbakört, megkezdjük az összesen 209 kilométeres kerékpártúránk első szakaszát. Átgurulunk a Moldva felett vezető és kizárólag a bringások és gyalogosok számára épített karcsú hídon, majd egy fotó kedvéért megállunk a Troja Palotánál. A 17. században épült barokk nyári palota előtt egy gondosan megtervezett és szépen gondozott francia kert is remek fotótémát kínál. Elhaladunk az állatkert mellett és ezzel el is hagyjuk Prága vonzáskörzetét. Közvetlenül a Moldva mentén, festői tájakon és jó minőségű kerékpárutakon tekerünk. Klecany falunál egy rövid ideig elhagyjuk a folyópartot, de miután levágtunk egy folyókanyarulatot, visszatérünk a Moldva partjára. Megpihenünk egy hangulatos, vízparti sörözőben, ahol igazi cseh sörökkel olthatjuk szomjunkat. Ezután hol a Moldva partján, hol apró falvakon át tekerünk egészen a Moldva és az Elba összefolyásánál épült Melnik kisvárosáig. Már messziről láthatjuk a szőlőligetekkel borított domb tetején épült várkastélyt és a mellette álló Péter-Pál templomot. A kései ebédszünetünket Melnik főterén tartjuk, amelyet gótikus és reneszánsz lábas házak szegélyeznek. A pihenő után már az Elba mentén tekerünk egészen Roudnice nad Labem kisvárosáig. Táv: 78 km. (***)
Roudnice nad Labem: az éjszakát a település hangulatos főterén található szállodában töltjük.
3. nap
Roudnice nad Labem – Litomerice – Strekov vára – Decin
(szállás: szálloda, étkezés: reggeli)
Kerékpártúra: a reggeli után elhagyjuk a szállásunkat és nekivágunk a kerékpártúránk következő szakaszának. Roudnice nad Labem kisvárosa után végig az Elba mentén tekerünk váltakozva apró cseh falvak, a folyópart és komló ültetvények között. Körülbelül egy órás tekerés után Litomerice városába érkezünk.
Litomerice: a kisváros főterén parkolunk le a bringákkal, majd szabadprogram keretében indulhatunk a látnivalók felfedezésére. Az Elba és az Eger folyók összefolyásánál, a Cseh-középhegység lábánál épült Litomerice a 17. században a „Bohémia kertje” elnevezést kapta, köszönhetően a remek klímának és a termékeny talajnak. A vidék azóta is bővelkedik szőlő és gyümölcs ültetvényekben. A sétánk során érdemes felkeresni a Szent István székesegyházat, a Régi városházát és a Fekete Sas házat.
Kerékpártúra: a városnézés után folytatjuk kerékpártúránkat. Végig az Elba festői folyópartján haladunk, ahol erdős szakaszok és apró települések váltják egymást. A kiépített kerékpárút fekvése páratlan, mivel kilométereken keresztül követhetjük az Elba folyását. Hamarosan azonban újabb pihenőhöz, Strekov várához érkezünk.
Strekov vára: a hatalmas monolit sziklán épült várkastély már messziről impozáns látványt nyújt. Kellő elszántsággal felkapaszkodhatunk a fellegvárba és onnan gyönyörködhetünk a kilátásban (*), ám ha valaki inkább a szirt lábánál maradna, akkor megszemlélheti az itteni duzzasztómű zsiliprendszerének működését, amely az Elba szabályozásakor épült.
Kerékpártúra: a pihenő után folytatjuk a bringatúránkat; elhaladunk Usti városa mellett és a délutáni órákban érkezünk meg a mai szálláshelyünkre Decin kisvárosába. Táv: 69 km. (***)
Decin: a szobáink elfoglalása után érdemes egy nagy sétát tennünk a Bohémia északi kapujaként is ismert Decinben. Az Elba jobb partján, egy szikla tetején trónol a Decini vár, festői panorámát biztosítva a városnak. Vele szemben, a folyó túloldalán, egy másik szikla tetején pedig egy kis kastélyt láthatunk. Ide – a csodás kilátás kedvéért – fel is kapaszkodhatunk.
4. nap
Decin – Hrensko – Königstein – Szász-Svájc Nemzeti Park –
Pirna – Drezda (szállás: ifjúsági szálló, étkezés: reggeli) Kerékpártúra: reggel bringára pattanunk és elhagyjuk Decint. Az Elba bal partján vezető kerékpárúton kezdjük a mai túránkat és a cseh-német határ irányába tekerünk. Ahogy az Elba völgye egyre keskenyebb lesz, úgy válik a táj egyre látványosabbá. Hamarosan az Elba Homokkő-hegységbe érkezünk vagy más néven Szász Svájc területére. A kerékpárút emelkedés nélkül követi az Elbát, miközben látványos sziklaformációk mellett haladunk el. Az utolsó csehországi látnivalónkat Hrensko sziklákkal egybeépült házai jelentik, majd hamarosan elérjük az országhatárt és átkelünk Németországba. Bár az Elba-menti homokkő hegyek Csehországban is nagyon látványosak, igazán a németországi rész vált világhíressé Szász Svájc néven.
Königstein: az első németországi megállónk Königstein hatalmas vára lesz, ahová egy körülbelül negyven perces gyalogtúrával jutunk fel. A várban rengeteg a látnivaló, ahogyan a várfalakról látható panoráma is elrőrangú. Miután alaposan megismerkedtünk Königstein várával, leereszkedünk a hasonló nevű településre (*), majd folytatjuk a kerékpártúránkat.
Szász Svájc Nemzeti Park: csupán 6 kilométert bringázunk a következő látnivalónkig, a Szász Svájc Nemzeti Park központjáig. Oberrathen kisvárosában, az Elba partján hagyjuk a bringáinkat, majd egy rövid gyalogos kirándulásra indulunk. Ehhez először komppal átkelünk az Elbán Niederrathen üdülőfaluba, majd a kellemesen emelkedő Basteiweg gyalogösvényen indulunk el. Körülbelül 45 perc alatt érünk fel a Bástya-hegyre, ahol a sziklatornyok között egy gondosan kiépített, lépcsőkből és hidakból álló panorámaösvény található. Ezt végigjárva páratlan kilátásban lehet részünk az Elba és a környező sziklavidék irányába. Végigsétálunk a 76 m hosszú Basteibrückén, azaz a Bástya-hídon, amely a Mardeltelle-völgy sziklatornyai között ível át, majd a kirándulás végén visszatérünk az Elbához. (*) Mielőtt komppal átkelnénk a folyón, érdemes betérni valamelyik kellemes vendéglátóhelyre.
Kerékpártúra: a Szász Svájc Nemzeti Parkban tett kirándulásunk után folytatjuk a kerékpártúránkat, de körülbelül 12 kilométer megtétele után ismét egy remek látnivalóhoz érkezünk. Pirna városka főterén hagyjuk a bringákat és gyalogosan fedezzük fel a szép óvárost. Ezután vár még ránk egy 21 kilométeres szakasz, hogy a kerékpártúránk utolsó szakaszát is teljesítve megérkezzünk Drezdába. Táv: 62 km. (***)
Drezda: az autóbuszunk az Elba partjától nem messze várakozik ránk. Bepakoljuk a kerékpárokat az utánfutóba, majd a szállásunkra utazunk. Ezt az éjszakát Drezda egyik ifjúsági szállójában töltjük.
5. nap
Drezda – Budapest (étkezés: reggeli) Drezda: ezen a napon már nem ülünk kerékpárokra, hanem gyalogszerrel fedezzük fel Drezda csodálatos látnivalóit. A buszunkkal a városközpontba utazunk, ahonnan mindenki szabadprogram keretében választhat Drezda sok-sok nevezetessége közül. A „Szászország fővárosaként” és az „Elba Firenzéjeként” is ismert város épületei a II. világháború szőnyegbombázásai miatt jórészt elpusztultak. A háború után az épületeket fokozatosan helyreállították, így ma Drezda történelmi negyede régi pompájában várja látogatóit. A gyönyörű város legismertebb épülete a 18. század elején épült Zwinger. A közelben található a Theaterplatz, Európa egyik legszebb tere, amelyet különböző stílusú épületek vesznek körbe: a Képtár, az Operaház, az Óvárosi Őrház, az egykori katolikus Udvari templom és a luxusszállóként újjáépített Taschenberg Palota. Nem szabad kihagyni a városnéző sétánkból Drezda kastélyát, a dómot és a régi hidat sem. Érdemes útba ejtenünk a régi híd szomszédságában található Brühl Palota előtti teraszt is, amelyet „Európa erkélyének” neveznek.
Utazás: az alapos városnézés után nincs más dolgunk, mint a hazautazás. A nap hátralévő részét utazással töltjük, és az esti órákban érkezünk Budapestre, a Műcsarnok melletti parkolóba.
A kerékpártúrák nehézsége:
Az ötnapos utazásunk három napja telik kerékpártúrákkal. Az egyes túranapok nehézsége közepes. A távolságok átlagosak, ráadásul sok pihenő szakítja meg az egyes túrákat. A szintemelkedés sem okozhat gondot, hiszen végig „vízszintben” haladunk a Moldva és az Elba mentén vezető kerékpárutakon.
A túrák átlagsebessége körülbelül 15-20 km/óra, ami azt jelenti, hogy ezt a sebességet szinte mindenki, aki átlagosan sportos erőnléttel rendelkezik, hosszú időn keresztül képes tartani.
Az útvonalunk szinte végig kiváló minőségű kerékpárutakon vagy alacsony forgalmú közutakon vezet, de egyes csehországi szakaszok murvás vagy burkolat nélküli utakat is tartalmaznak.
A túrák teljesítéséhez természetesen fontos a kerékpáros tapasztalat és, hogy a résztvevők egyben le tudjanak tekerni 20-30 kilométert. Lényeges továbbá, hogy a résztvevők megfelelően urai legyenek a kerékpárnak, tisztában legyenek a kerékpárosokra vonatkozó közlekedési szabályokkal, továbbá ne jelentsenek veszélyt magukra, társaikra, illetve az utakon közlekedőkre.
Mivel kerékpártúránk Prágából Drezdába vezet, így nincs lehetőség visszafordulásra. A buszunk azonban szállásról szállásra követ minket, így egy-egy túranap akár ki is hagyható.
Az egyes kerékpártúrákra csupán egy napi felszereléssel kell elindulnunk, mivel a felszerelésünk többi részét a buszunk hozza utánunk.
A kerékpárokról:
A kerékpártúrákhoz Dema Montreaux 3.0 típusú, férfi és női vázas kerékpárokat biztosítunk. A felszereléshez csomagtartó és egy körülbelül 12 literes vízhatlan oldaltáska is tartozik.
Szükséges felszerelés:
Öltözet: strapabíró és sportos ruházat, amely alkalmas a kerékpározásra, ugyanakkor utcai viseletnek is megfelel, edzőcipő, jól szellőző esőkabát, tartalék meleg ruha, papucs. Célszerű olyan speciális kerékpáros nadrágot hozni, aminek a feneke vastag szivaccsal bélelt.
Felszerelés: kisméretű hátizsák vagy övtáska a kerékpártúrákhoz, világos napszemüveg, napvédő krém, szúnyogriasztó, kulacs, elemlámpa (fejlámpa).
Szállás:
Utazásunk mind a négy éjszakáját más-más szálláson töltjük: két éjszakát szállodában, kettőt pedig ifjúsági szállóban (hostelekben). A csoport létszámától függően egyes napokon előfordulhat, hogy a teljes csoport két, egymáshoz közel fekvő szálláson tölti az éjszakát.
A szobák változatos beosztásúak, főleg 4 ágyasak, kisebb részben 2 ágyasak. Egyes szállásokon kizárólag 4 ágyas szobák állnak rendelkezésre. Minden szobához külön fürdőszoba tartozik, és természetesen ágyneműt és törölközőt is mindenhol kapunk.
Mivel a szobák eltérő nagyságúak és beosztásúak, ezért a résztvevők kis méretékben különböző, de hasonló színvonalú szobákat kapnak.
Étkezés és ivóvíz:
Az utazás részvételi költsége tartalmazza minden szálláson a reggelit. Az utazás többi része azonban önellátó.
Ebédidőben mindig olyan településen állunk meg, ahol biztosan találunk egy pékséget, élelmiszerboltot, pizzériát vagy gyorséttermet. Ettől függetlenül célszerű a túrákra magunkkal vinni némi csokoládét, műzli- vagy energiaszeleteket.
Minden este a szállásunkon vagy a közvetlen közelében találunk éttermet, ahol megvacsorázhatunk.
Csehországban és Németországban is iható a vezetékes víz, de mindenhol vásárolhatunk palackozott ásványvizet is. A kerékpártúrákra minimum 1 liter ivóvízzel ajánlott elindulni.
Időjárás:
Az utazás időpontjában kellemes késő nyári időjárásra kell készülni. A legmagasabb nappali hőmérséklet elérheti a 26-28 °C-ot, és reggelre sem hűl le a levegő 20 °C alá.
Hosszan tartó esők nem valószínűek, de rövid záporok, zivatarok előfordulhatnak. A folyóvölgyek nyílt szakaszain olykor előfordulhat erős szél.
Kommunikáció:
A német mellett az angol is elterjedt nyelv az utazás helyszínein.
A legtöbb szállásunkon wifin keresztül érhetjük el az internetet.
x