![]() |
MÁRAMAROSI FATEMPLOMOK
ÉSZAK-ERDÉLY
MOLDVA FESTETT KOLOSTORAI
Utazás: légkondicionált autóbusszal
Elhelyezés: középkategóriás szállodák 2 ágyas, zuhanyozós / WC-s szobáiban
Ellátás: félpanzió (reggeli és vacsora)
Program
1. nap: Budapest – Szatmárnémeti – Nagybánya (kb. 460 km)
Elutazás Budapestről a kora reggeli órákban. Határátlépés Csengersimánál. Rövid ismerkedés SZATMÁRNÉMETI, az egykori Szatmár vármegye látnivalóival: Vécsey-ház, római katolikus székesegyház, színház, pénzváltási lehetőség. Továbbutazás NAGYBÁNYÁ-ra, Máramaros megye székhelyére. Városnézés: Ásványtani Múzeum, István torony, Nagybányai Festőművészek Képtárának megtekintése, régi főtér. Vacsora, szállás a Gutin-hegy lábánál.
2. nap: Máramarossziget – Barcánfalva – Cimpulung Moldovenesc (kb. 220 km)
Átkelés a Gutin-hegyen, majd pihenő DESZEFALVA fatemplomnál, amelyet Szt. Piroska tiszteletére szenteltek fel. A vidéken fellelhető fatemplomok a XVII – XVIII. században épültek, karcsú tornyaikkal a havasi építészet jellegzetes példáját képviselik. A megye kilencvenhárom műemlékké nyilvánított temploma közül MÁRAMAROS FATEMPLOMAI néven 1999-ben a Világörökség részévé vált nyolc. MÁRAMAROSSZIGET neve már a XI. században szerepel oklevelekben, egykor a régi sóbányák központja is volt. Rövid belvárosi séta, a Börtön Múzeum megtekintése. Utazás az Iza mentén, amely ősi erdői és különleges faépítészete miatt kihagyhatatlan turisztikai látványosság. BARCÁNFALVA az Iza-völgy legnagyobb községe, impozáns építménysorozatával a vidék igazi gyöngyszeme. Az 1720-ban épült Szűz Mária Bemutatása tiszteletére felszentelt templomot számos egyházi épülettel 1989 után építették újra. Egy görögkeleti kolostor is található a faluban, amely a Máramaros legjelentősebb fa-épületegyüttese. A település végén álló új kolostor (1993-ból) 62 m magas tornya ma a legmagasabb fatorony egész Európában. Átkelés a Priszlop-szoroson (1.416 m). Továbbutazás Cimpulung Moldovenesc-be. Vacsora, szállás.
3. nap: Moldovica – Dragomirna – Solca - Arbore – Szucsevica (kb. 150 km)
Egész napos kirándulás a híres bukovinai festett kolostorok vidékén. A XVI. századi MOLDOVICA-i kolostort egykor 5 m magas és kb. 1,5 m vastag fal vette körül. Egykor a templom külső falát teljesen beborították a freskók, amelyből több még ma is jól látható („Aranyalma” kitüntetés). DRAGOMIRNA kolostora Moldva egyik legértékesebb műemléke. SOLCA sűrű fenyvessel körülvett medencében fekszik. Ştefan Tomşa fejedelem nevéhez kötődik a kőtemplom, amellyel felül akarta múlni a dragomirnait. A fallal körülvett egyházi épületet erődnek is szánta, amelyet ma már nem védenek a hívők és turisták elől! ARBORE temploma a XVI. század elején épült Luca Arbore főkapitánynak köszönhetően. A külső falak freskói viszonylag jó állapotban vészelték át a háborús időket és az időjárás viszontagságait. SZUCSEVICA kolostorát sokan említik minden bizonnyal a Moldva legnagyszerűbb műemlékeként, freskói méltán tettek szert világhírnévre. Kora este visszatérés a szálláshelyre. Vacsora, szállás Cimpulung Moldovenesc-ben.
4. nap: Voronec – Dornavátra (kb. 200 km)
Reggeli után még két kihagyhatatlan látványosságot keresünk fel a környéken. HUMORULUI kis kolostortemploma az 1500-as évek elején készült, de az akkori kor újdonságaként a templomban rejtekhelyet is kialakítottak a kincseknek, értékeknek, iratoknak, gondolván a gyakori veszedelmekre. VORONEC XV. századi temploma a hagyomány alapján két hónap alatt épült fel és a korai moldvai stílus jellegzetes ékköveként őrzik. DORNAVÁTRA híres hegyvidéki üdülőhely, igény szerint vásárlási lehetőség. A TIHUCA szoroson, avagy a Borgói-hágón keresztül, érjük el szálláshelyünket. Vacsora, szállás a hírhedt vámpírról elnevezett Dracula kastélyszállóban.
5. nap: Beszterce – Dés – Koltó – Budapest (kb. 600 km)
BESZTERCE a híres iskolaváros már a középkorban fontos kereskedelmi központként is ismerték. Délelőtt rövid városnézés a belvárosban, látogatás a szász evangélikus templomban. DÉS régi bányaváros, sóbányáit már II. Endre kezdte kiaknázni. A lakosság eredetileg szász telepesekből állt, akik a Hunyadiak korában elmagyarosodtak. A XIV. századi alapokra épült református templom a település egyik legértékesebb műemléke. KOLTÓ Szendrei Júlia és Petőfi emléke miatt fontos számunkra. Hazautazás rövid pihenőkkel, határátkelés Csengersimánál. Érkezés Budapestre a késő esti órákban.