Tunézia, a legeurópaibb, szekuláris arab ország a mediterrán térségben megszokott színvonalú szolgáltatásokat nyújtja kedvezõ árakon, a kelet varázsával fûszerezve. Nem vízum köteles ország. Most néhány olyan látnivalót mutatunk be, amelyek ma még kevésbé ismertek hazánkban. Pálmafák a sziklák között: A tuniszi vagy a monasztiri repülôtérrôl a Tunisair belföldi járataival rövid repüléssel elérhetô a déli országrész központja: Tozeur. A városból d... |
Az egzotikus Tunézia: Az egész olyan hihetetlen. Az ember felül a repülôre, elhelyezkedik, megeszi az elétálalt fínomságokat, kicsit nézi az alatta elterülõ kékséget, a Földközi-tengert, s két és fél óra mulva, mikor földet ér, egy teljesen más világba csöppen. Igen, Tunéziának talán ez az egyik legnagyobb vonzereje: közel van hozzánk, s egy rövid utazás után mégis egy egzotikus, különleges országban találja magát a turista. S míg a pálmafákkal övezett úton valamelyik ismert üdülõôhely, Sousse, Hammamet felé visz minket a busz, ízelítõt kaphatunk az arab világból. A távolban az Atlasz hegység komor csúcsai, de a közelben jellegzetes lapostetejû, fehér falú, kékkeretes, szamárhátíves arab házak. A falakra virágok futnak, s még ilyenkor õsz végén is csodálatos színben pompáznak a bougainvilleák, hibiszkuszok, oleánderek. Az utcákon színes forgatag, európai ruhába és hagyományos lepelbe öltözött arabok ballagnak kényelmesen, a házak tövében festett arcú beduin asszonyok kuporognak. S bár már csak a bátrabbak merészkednek ilyenkor a Földközi-tenger hûs vízébe, a pazar szállodák medencéiben a õszi, téli hónapokban is gyakran sütõ nap alatt jól esik a fürdés.
Utoljára módosítva: 2013. 08. 28.
Elérhetõ külképviselet/ek: Tuniszban nagykövetség és konzuli hivatal
A Tunéziában kialakult politikai és belbiztonsági válság elhúzódik a kormányoldal és az ellenzék közötti folyamatos párbeszéd ellenére. A fõvárosban és az ország több településén továbbra is számítani lehet masszív demonstrációkra, provokációk nem kizártak.
Kérjük az országban tartózkodó magyar állampolgárok, kiutazók fokozott éberségét, kerüljék a demonstrációk körzeteit, csoportosulásokat, Kairouant, továbbá Monastir, Sousse, Sfax központját, mecsetjeinek körzetét, Nagy-Tunisz belvárosát és külsõ, periferikus negyedeit, fokozott óvatosságot igényel Bizerte esetleges látogatása (az észak-nyugati, déli szaharai régiók továbbra is a hadsereg mûveleti területei). A turisztikai zónák eddig is hatékony védelmét az elmúlt hetekben megnövekedett (regionális és helyi szintû) fenyegetettség hatására tovább erõsítették a hatóságok, ezekben a körzetekben a nyugalom jelenleg is biztosított.
A tunéziai kormányzat augusztus 27-én terrorista szervezetnek minõsítette az országban aktív szalafista/dzsihadista Ansar al-Saríját. A döntés, az ehhez társuló intézkedéscsomag hatására nem kizárt a terror-fenyegetettség szintjének emelkedése.Tunézia szerint szalafista/dzsihadista csoportok 09/11. évfordulójához idõzítve Tunéziában, Algériában, Líbiában terror-mûveleteket készíthetnek elõ. Tunézia a megelõzés jegyében erõsíti a parti védelem mûveleti tevékenységét, újabb lépéseket tesz a déli határrégiók, stratégiainak minõsített objektumok, külföldi érdekeltségek, turisztikai övezetek védelmét célozva.
A fentiekre figyelemmel a tunéziai tartózkodás továbbra is fokozott figyelmet igényel a magyar állampolgárok részérõl. Kérjük, hogy ne szervezzenek egyéni utazást, különösen az országnak a szervezett turizmus központjaitól távolabb esõ vidékeire, mert ezzel személyes biztonságukat, testi épségüket veszélyeztetik. Szervezett program keretében Tozeur régió (már) felkereshetõ, Djerba szigete továbbra is biztonságos szervezett utak keretében.
Kerüljék a tömegrendezvényeket, mecseteket (különösen a pénteki fõima idõszakában, illetve azt követõen) és általában azokat a helyeket, amelyek nagy tömegeket vonzanak. Mindenütt kerüljék a túlzottan kihívó viselkedést és öltözködést, lehetõség szerint a szálláshelyen kívül, nyilvános helyeken ne fogyasszanak szeszes italokat.
Az ország a beutazás és ott-tartózkodás szempontjából a "II. Fokozott biztonsági kockázatot rejtõ országok és térségek" kategóriájába tartozik.
Tunéziában a Jázminos Forradalmat (2011. január 14.) követõen bevezetett szükségállapot továbbra is érvényben van, annak hatályát a kormányzat rendszeresen kiterjeszti (a legutóbbi módosítás szerint 2013. július 3-tól 2013. október 4-ig ismét hosszabbításra került sor). A rendelkezés, többek között fokozott védelmet biztosít az országba érkezõ külföldiek (turisták), külföldi érdekeltségek számára.
Belbiztonsági helyzet
A tunéziai hatóságok az érzékenynek minõsített potenciális célpontokat fokozott védelemben részesítik. A biztonsági erõk folyamatosan ellenõrzik a közlekedési csomópontokat, az ország fõútvonalait, az algériai és líbiai határrégiót. A hadsereg és a Nemzeti Gárda speciális egységei kiemelt védelmet biztosítanak a turisztikai központoknak, a turisták által látogatott objektumoknak, továbbá az olyan nagyobb tömegben felkeresett létesítményeknek, mint a bevásárlóközpontok.
Az ország déli, sivatagi régiói a hadsereg és a speciális terror-elhárítási egységek mûveleti területei. A Gafsa foszfát bányavidéken, a Bizerte, Jendouba, Kasserine, Tataouine, Medenine kormányzóságban idõszakosan felszínre törõ erõszakot a hadsereg határozott fellépésével, illetve katonai mûveletek segítségével fékezi meg. A hadsereg és a belügyi szervek értékelése szerint az ország számos régiójában (elsõsorban az ország nyugati és déli körzetei) továbbra sem megnyugtató a biztonsági helyzet, a belsõ instabilitás a regionális folyamatokból adódó feszültségekkel párosul.
A Maliban megindult terror-ellenes mûveletek, a francia katonai intervenció hatására Tunézia terror-fenyegetettsége növekedett. A fokozott kockázatokra tekintettel az egyéni utakat nem javasoljuk a déli (Tatouine, Medenine, Gafsa, Gabes, Sfax) és az észak-nyugati tartományokba (Kasserine, Jendouba, Kef, Sidi Bouzid, Beja) e régiók felkeresése nem tanácsolt.
Az országban folyamatossá váltak a vallási jellegû mûemlékek, mauzóleumok elleni szalafita/vahhabita támadások. Nem javasoljuk Kairouan és Bizerte városok, továbbá a fõváros központjának látogatását.
Bûnözés, leggyakoribb, külföldi állampolgárokat is érintõ bûncselekmények
A külföldi állampolgárok sérelmére elkövetett bûncselekmények száma – a tunéziai hatóságoknak a turizmusra fordított kiemelt figyelmének köszönhetõen – a forradalmat követõ idõszakban sem növekedett ugrásszerûen saját tapasztalataink alapján. A turisztikai zónákat megfelelõen biztosítják, az éjszakai órákban és gyakran napközben is a tengerparti övezeteket lovas-járõrök ellenõrzik. A turisztikai központokat, szállodákat folyamatos megfigyelés alatt tartják (hadsereg és Nemzeti Gárda). A jelzettektõl függetlenül javasoljuk nyaralás során az óvatosságot.
Amennyiben lopás történik, úgy feltétlenül kérjék meg a szállodát, hogy hívjon rendõrt, vagy menjenek be az idegenvezetõvel a helyi rendõrõrsre és készíttessenek „attestation de vol” nyilatkozatot, amelyben valamennyi ellopott értéktárgy fel legyen tüntetve. A magyarországi biztosító társaságok számára ez elengedhetetlen. A rendõrségnek kötelessége az igazolás kiadása, ehhez ragaszkodjanak.
Ha egy lopás során az útlevél is eltulajdonításra kerül, kérjük, azonnal vegyék fel a kapcsolatot a tuniszi Magyar Nagykövetséggel (+216/71 780544; +216/71 780544; ügyeleti szám: +216/98 222339; +216/98 222339). A hazautazáshoz feltétlenül szükségük lesz az „ideiglenes útlevélre”, amit Külképvisletünk állít ki. Ehhez személyesen kell eljönni, 2 db fényképpel. Az útlevél kiállítását meg lehet várni.
Segélyhívószámok:
Rendõrség: 197
Tûzoltóság: 198
Mentõk: 71 335 500
Tudakozó: 1200
Nem ajánlatos utcai ismeretségek alapján közös programokba bonyolódni – annak ellenére, hogy a tunéziaiak többsége jelenleg is kimondottan barátságosan viszonyul a turistákhoz. Ugyancsak nem javasolt szállodában nõismeretséget kötni, ennek fordítottja még inkább igaz: különösen uniós tagságunk óta megnõtt a szakképzettség nélküli fiatal tunéziai férfiak – általában szállodai alkalmazottak, a bazárokban mûködõ árusok – érdeklõdése magyar hölgyek iránt, az utóbbi két év belsõ (és külpolitikai) folyamatainak hatására a tendencia kiterjedt a fiatal diplomásokra is.
Házasságipar
A Tunéziára (is) oly jellemzõ „házasságipar” egyre jelentõsebb méreteket ölt, ezt a formát az illegális migrációt kiváltó hatékony eszköznek tekintve az utóbbi tizenöt évben a tökélyre futtatták tunéziai fiatalok az EU tagállamok irányában. A magyar relációt tekintve a beadott beutazási kérelmek minimum 90%-a un. vegyes-házaspárok, vagy házasságra készülõ „vegyes-párok” tunéziai tagjai részérõl érkezik be.
Az utóbbi hónapokban megfigyelhetõ, hogy a házasságipar által „megérintett” magyar hölgyekhez hasonlóan tunéziai fiatal férfiak is internetes portálokon egyeztetnek a különösen számukra fontos témakörben, a helyi szlengben bezness-nek nevezett házasságipar területén (a Bezness-hez részletes viselkedési kódexet dolgoztak ki meglehetõsen rafinált formában). A valószínûsíthetõen tunéziai fiatalok által külföldi szerverekrõl üzemeltetett portálokon a blog-bejegyzések arról tanúskodnak, hogy a fiatal, rendszerint szakképzetlen és munkával nem rendelkezõ, Tunézia elmaradott területein, vagy Európában (általában Olaszországban, de elõfordulnak Franciaországból érkezett bejegyzések is) rendezetlen háttérrel (illegálisként „sans papier”) élõ férfiak egyértelmûen migrációs szándékkal keresik magyar hölgyek ismeretségét, a cél, bejutásuk biztosítása a Schengen övezetbe, vagy ottani tartózkodásuk legalizálása.
A bejegyzésekbõl kitûnik az is, hogy a „magyar feleség” csak egy lehetõség a sok közül – a „konzultációk” azt is egyértelmûvé teszik, hogy az „érdekeltek” egymás között ajánlgatják a különbözõ Schengen-államokban nõismeretség terén adódó lehetõségeket – a cél az övezet államaiban adódó kiskapuk, a leggyengébb láncszem kipuhatolása.
Viszonylag új momentumként jelentkezik, hogy – igaz Schengen-csatlakozásunkat követõen már volt erre példa – tunéziai fiatalok a Schengen övezetben tevékenykedõ magyar hölgyek ismeretségét keresik (Olaszország, Svédország, Németország stb.), vagy Németországban mûködõ magyar (általában „munkaközvetítéssel” is foglalkozó) cégeken keresztül igyekeznek beutazási engedélyekhez jutni.
A kockázatok, terror-mûveletek lehetõsége kapcsán nyomatékkal kérjük a házasságkötésre készülõ, magyar állampolgárságú hölgyeket egyéni útjaik mellõzésére. A házasságkötésre készülõk tunéziai partnerei rendszerint az ország forró körzeteibõl származnak, utazásukkal személyes biztonságukat, testi épségüket veszélyeztetik. A kockázatokat fokozza, hogy a jelzett területen (észak-nyugat, továbbá Bizerte és déli régiók), az utóbbi hónapokban már országos szinten is szalafista milíciák, nem egy esetben a hivatalos rendfenntartó erõk inzultálnak helyi férfi társaságában utazó/található hölgyeket, „ellenõrzik” a szállodai szobákat házasságon kívül együtt tartózkodók után kutatva.
Terror-fenyegetettség
A Maliban 2013 januárjában megindult terror-ellenes mûveletek, a francia katonai intervenció hatására Tunézia terror-fenyegetettsége jelentõsen növekedett. Az ország déli és észak-nyugati körzeteiben folyamatossá vált a dzsihadista jelenlét, a hadsereg és terror-elhárítás állandósította tisztogató akcióit, sikeresen számol fel beszivárgási kísérleteket, helyi terrorista és toborzó hálózatokat, foglal le líbiai eredetû haditechnikát a jelzett területeken. Az ország déli területeire a hadsereg további csapaterõsítést vezényelt, megjelentek a Bizerte támaszpontról átdobott különleges ejtõernyõs egységek.
Az algériai határrégióban, Kasserine, Jendouba tartományokban 2012 decemberében egymást követõen az al-Kaida Maghreb Szárnyához kötõdõ csoportokat azonosítottak be, a jelzett tartományokban komoly fegyveres összecsapásokra került sor. A tunéziai hadsereg, belbiztonság terror-ellenes egységei (BAT), a Nemzeti Gárda a határrégió egészére kiterjedõ mûveleteket folytatott, a fokozott ellenõrzés folyamatos, a mûveletek az algériai hadsereg, csendõrség egységeivel összehangoltan folytak és folytatódnak. A határ mindkét oldalát hosszú, mintegy 220km szakaszon részlegesen zárták. A kiterjedt terror-ellenes akciók során kiképzõtáborokat, fegyverraktárakat, toborzóhálózatokat számoltak fel. Megerõsítést nyert, hogy a szalafista fegyveres jelenlét, az al-Kaida mûveletei Tunéziát közvetlenül érintik. A jelenség nem új, viszont annak mértéke, szervezettsége, kiterjedése felülmúlja a korábbi években tapasztaltakat. Tunézia területén, az észak-nyugati határrégióban és déli területeken a szalafista/dzsihadista fegyveres mûveleti tevékenység 2011 májusa óta erõsödõ tendenciát mutat. Mindez szoros összefüggésben áll a líbiai destabilizálódással, fegyverkiáramlással, a Szahel folyamataival. Megerõsítést nyer az algériai, líbiai, a Szahelben mûködõ dzsihad (Maghreb egészét érintõ) regionális szintû hálózati rendszerének mûködése.
A folyamatokat illetõen hivatalosan nyilatkozó tunéziai belügyi tárca szerint „még idejében” sikerült felszámolni a teljes mûveleti tevékenység elérésétõl még messze álló, al-Kaida kötõdésû Okba Ibn Nafaa Brigádot, amely az al-Kaida Maghreb Szárnyának tunéziai magját képezte volna (közelebb állna a realitásokhoz az a megfogalmazás, amely egyik magját említené). Külön is nyugtalanító, hogy a jelzett csoport/katiba személyi állománya tunéziai fiatalokból állt fel, igaz az irányítás algériai kézben volt, közvetlen kapcsolatban az al-Kaida Maghreb Szárnyának élén álló Droukdellel. A tunéziai belsõ elhárítás és külsõ felderítés (algériai együttmûködésben) kulcsszerepet játszott a mûveletekben, amelyek során az említett eredmények mellett kiterjedt toborzóhálózat felszámolására is sor került.
A hadsereg és a speciális bevetési egységek, a Nemzeti Gárda eddig sikeresen lépett fel a líbiai és algériai területrõl kiinduló, illetve tunéziai területen szervezõdés stádiumában lévõ fegyveres szalafista/dzsihadista csoportokkal és a kapcsolódó szervezett bûnözéssel szemben.
Beutazási, tartózkodási és munkavállalási feltételek:
A magyar állampolgárok érvényes útlevél birtokában 30 napig
vízummentesen utazhatnak Tunéziába. Be- és kilépéskor adatlapot kell
kitölteni. A Tunéziába való belépéshez legalább 6 hónapig érvényes
útlevél szükséges. Amennyiben nincs meg a jelzett 6 hónapos érvényesség,
akkor a magyar turistát (utazót) Tunéziában a repülõtérrel azonnal
visszafordíthatják, vagyis a következõ repülõ járattal hazaküldhetik.
Ajánlott mindenre kiterjedõ utas- és balesetbiztosítás megkötése.
A Tunéziába gépkocsival érkezõknek belépéskor biztosítást kell kötniük, mert a magyarországi felelõsségbiztosítás nem érvényes. Csak saját névre szóló, rendezett gépkocsi papírokkal javasoljuk a beutazást.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a tunéziai törvények igen keményen büntetik a kábítószer fogyasztását, illetve birtoklását. A „bódító hatású gyógyszerek”, nyugtatók behozatalát külön nem ellenõrzik, viszont elvileg csak a személyes használatra szolgáló mennyiséget tolerálják!
Munkavállalással kapcsolatos tudnivalók
Tunézia gazdaságában az utóbbi években jelentõs feszültségek keletkeztek, növekedett a munkanélküliség (kb. 20%), ezen belül is kiugróan magas a diplomás és fiatal munkanélküliek aránya. Egyéni munkavállalóként – a fentiek alapján érthetõ módon – Tunéziában szinte lehetetlen elhelyezkedni, munkaalkalmat találni. Külföldi munkavállalók általában nyugati befektetõk, kivitelezõk projektjein dolgoznak, az õ esetükben is rendkívül hosszadalmas a munkavállalási és tartózkodási engedély, a különbözõ biztosítási papírok beszerzése.
Amennyiben magyar munkavállaló közvetlenül tunéziai cégnél kapna
"elvben" munkalehetõséget, úgy a fenti bürokratikus út idõtartam még
hosszabbá válhat. További veszélyeket jelent a késedelmes, vagy a
szerzõdésben rögzítettõl eltérõ javadalmazás, az a tény, hogy az ország
egyelõre kötött devizagazdálkodása miatt a külföldi javadalmazását a
helyi valutában kívánják megállapítani, a társadalombiztosítás
késedelmes fizetése, és vitát válthatnak ki a nem megfelelõ
lakáskörülmények stb.
A tunéziai munkavállaláshoz elengedhetetlen a francia nyelv kitûnõ ismerete.
Tunézia keményen szankcionálja és igyekszik kiszûrni külföldi állampolgárok illegális munkavállalását.
Ramadán – 2013
Kérjük a Tunéziába utazó magyar állampolgárokat, hogy a fogadó ország vallását, kapcsolódó szokásokat tartsák tiszteletben, különös tekintettel a 2013. július 9 - augusztus 8 idõszakra tehetõ, Ramadán, egy hónapos böjti idõszakra, amikor a muszlimok napkeltétõl-napnyugtáig böjtölnek. A muzulmánok egy hónapon át tartózkodnak az evéstõl, ivástól, dohányzástól, a nemi kapcsolattól. (A megszorítások alól felmentést csak a 14 éven aluli gyermekek, az utazók, a terhes és szoptatós anyák, betegek kapnak). Kérjük, hogy szállodán kívül továbbra is tartózkodjanak az alkohol fogyasztásától, elvben turisztikai központokban az éttermek nyitva tartásában nem várható változás (hatályos törvények szerint), viszont nem kizárható, hogy ezúttal Monasttir, Sousse, Hammamet városokban a vendéglátóhelyek csak az esti órákban nyitnak (szállodákat mindez nem érinti).
A Ramadán másik lényeges eleme a vallásos elmélyülés, a hívõk naponta ellátogatnak a mecsetekbe, ahol a Koránt tanulmányozzák. Kérjük, a mecsetek körül, ne hangoskodjanak, ne zavarják meg a hívõket, nyilvános helyeken (szállodán kívül) ne dohányozzanak, fedetlen testtel ne mutatkozzanak, a fogadó ország kultúráját és vallását tartsák tiszteletben.
Megjegyzés:
A Ramadán kezdetét a Hold állásának tanulmányozását követõen az
ország vallási vezetõje hirdeti ki, várható idõszakai a következõ
években:
2014. június 28 és 2014.július 28.
2015. június 18 és 2015.július 17.
101 db találat | Rendezés alapja: |