Látnivalók
Pozsony Szlovákia fõvárosa és egyben legnagyobb városa. Ahogy az ember megérkezik a városba, gyönyörû szõlõültetvények, a Kis-Kárpátok vonulata és a Duna kéklõ csillogása tárul a szeme elé. Nagyon sok emlékmû és épület tanúskodik a közös szlovák-magyar történelemrõl valamint sok múzeum idézi fel a monarchia korát. Pozsony legszebb része az Óváros és a Vár. Az Óváros több múzeumnak és palotának ad otthont, ezek közül a leghíresebb a Borászati Múzeum és a Mirbach Palota. A Vár alapjai a korai középkorban épültek, azóta rengeteg alkalommal építették át. Érdemes felmenni a Várba, ugyanis gyönyörû kilátás nyílik innen a városra, valamint megtekinthetjük a Népzenei Múzeum érdekes gyûjteményét is. A Szlovák Nemzeti Múzeumot és a Nemzeti Galériát se hagyjuk ki a városnézésbõl.
A Magas-Tátra festõi csipkéit 30 völgy és 100 jégkori tó teszi még szebbé. A 600 kilométer hosszú, remekül kiépített túraútvonal-hálózat minden völgyet és csúcsot elér. Aki kirándulni szeretne, az augusztusban és szeptemberben jöjjön, aki pedig a síelést kedveli, az novembertõl áprilisig hódolhat szenvedélyének.
A Mala Fatra nemzeti park legmagasabb pontja a Velky Krivan. A park szívében található a Vratna, a gyönyörû, erdõvel borított völgy, amely kitûnõ túrázási útvonalakat, télen pedig csodálatos sípályákat kínál.
Spissky Hrad Szlovákia legnagyobb kastélya, melyet 1209-ben építettek. 1780-ban leégett, így ma már csak romjai láthatóak. Gótikus tornya, kápolnája, román stílusú palotája romjaiban is gyönyörû.
Látnivalók a Garam mentén
A szomszédos Szlovákiában található Garam folyó környéke közel fekszik hazánkhoz, Budapest környékérõl néhány órás autózás után kényelmesen elérhetõ jó minõségû utakon. Ott található Szlovákia egyik legszebb települése, a nagy múltú bányászváros, Selmecbánya (Banská Stiavnica). A környéken a középkorban kezdõdött a nagy tisztaságú arany és ezüst bányászata, amely folyamatos fejlôdést és gazdagságot biztosított az ottani lakosoknak. A bányászati technikák fejlesztésének európai központja volt ez a vidék hosszú évszázadokon át. A XVIII században még bányászakadémiát is létesítettek Selmecbányán. A történelmi városközpontot, amely mindmáig megôrizte középkori jellegét, az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította néhány évvel ezelõtt. A város környéke is bõvelkedik a látnivalókban, érdemes ellátogatni Sveti Anton késôgótikus kastélyába, Garamszentbenedek kolostorába vagy Újbánya (Nova Bana) kolostor-erõdjébe. Nyaranta pedig még aranyásó versenyeket is szerveznek a környékbeli patakokban. A régió másik, nem kevésbé gazdag múltú kisvárosa a pénzverdéjérôl híres Körmöcbánya (Kremnica). Nem véletlen, hogy a köztudatban ma is él a körmöci arany kifejezés, ugyanis itt nagy tisztaságban bányászták a nemes fémet, és már Róbert Károly királyunk pénzverdét létesített a településen, amely ma is mûködik. Évente 400 kilogramm tiszta arany került ki az itteni bányából. Amit valószínûleg kevesebben tudnak, Körmöcbánya közelében található Európa földrajzi közepe. Akinek még ennyi vonzerõ sem volna elég, annak javasolható a 46 C fokos gyógyvizes strand. A környék egy másik nevezetes fürdõhelye Szklenófürdõ. A Károly Róbert kora óta lakott település idilli környezetben, tûlevelû és lombos erdôk ölelésében fekszik. A földbõl feltörõ gyógyforrások hõmérséklete 37 és 52 C között váltakozik, szulfát, mész és magnézium tartalmuk jelentõs. Idegrendszeri és gerincproblémák esetében javasolják a fürdôkúrát az orvosok.
Elrejt -