Látnivalók
London
Londonban találhatunk hasonlóságot a harmadik és az elsõ világgal. Egészen más, mint a többi európai város, London rendezetlennek és piszkosnak tûnik, de ez hozzátartozik varázsához. Hatalmas város, egyszerûen muszáj metróval közlekedni. Annyi mindent meg kell nézni Londonban, hogy szinte felsorolni is sok. El kell látogatnunk a Trafalgar Térre, amelynek közepén egy oszlopot láthatunk, tetején Nelson Admirális szobrával.
A Nemzeti Galéria a tér északi oldalán található, a világ egyik leghíresebb képgyûjteményének ad otthont. A Buckingham Palota az 1700-as évek elején épült Buckingham és Normandia hercege részére. Tõle vásárolta meg III. György király, s azóta egy-egy rövid megszakítástól eltekintve a királyi család londoni otthona. Április és július között színes látványosság az õrségváltás. Viktória Királynõ emlékmûve a palota elõtt áll. Mesterét a mû leleplezésekor, 1911-ben, a helyszínen avatták lovaggá.
A Westminster Katedrálist 1903-ban nyitották meg. Építészetileg bizánci stílusjegyeket mutat, s így kizár bármiféle összevetést a Westminster Apátsággal. Az Apátság a legenda szerint a VII. században épült, s személyesen Szt. Péter szentelte fel. Épülete a gótikus építészeti stílus kimagasló alkotása, egyben Nagy-Britannia koronázó temploma.
Big Ben a neve annak a 13 tonnás nagyharangnak, amely az óratoronyban található. Érdekes, hogy ezzel a névvel illetik az egész tornyot, holott az Szt. István nevét viseli.
A Tower Bridge 1886 és 1894 között épült. Tornyaiban kiállítás mutatja be a híd történetét, valamint az emelõgépezet mûködését. A Tower 900 éves története során volt már erõdítmény, várbörtön, királyi palota. 1303-tól napjainkig itt õrzik a koronaékszereket. A British Museum Sir Hans Sloane mûgyûjtõ mintegy 80.000 darabos hagyatékából jött létre, amelyet végrendeletében hazájának ajándékozott. Itt található jelenleg a világ egyik leggazdagabb és legértékesebb régiségkollekciója. Könyvtára szintén egyedülálló, itt nézhetjük meg az elsõ géppel nyomtatott könyvet, a Gutenberg-bibliát, 1455-bõl.. Maga az épület klasszicista stílusban épült. Madam Tussaud Panoptikuma: Madam Tussaud Franciaországban, mestere kérésére elkészítette a guillotine áldozatainak halotti maszkját. 1802-ben költözött Angliába, mûveivel bejárta az egész országot, végül 1835-ben a Baker Streeten nyitotta meg állandó galériáját. Fiai helyezték át a kiállítást jelenlegi helyére 1884-ben. A híres Picadilly Körtér jól ismert már képeslapokról, nyüzsgõ forgatagát mégis látni kell. A Rock Cirkusz viaszfigurái megelevenednek, robotgépek, lézerfények, eredeti CD hangfelvételek keltenek páratlan illúziót. A Soho: a XVI. század végéig vadászterület volt, erre utal neve is, ami vadászkiáltás. Itt jóformán minden nemzet megtalálja a maga kis éttermét, közösségét.
Canterbury Katedrális
A Canterbury érsek székhelye, Anglia talán legszebb katedrálisa. Mint a legtöbb hasonló épület, ezt is többször átépítették, így több stílus jegyeit fedezhetjük fel rajta. A XII. században a zarándoklatok egyik európai központjává vált, amelyet Geoffrey Chaucer tett halhatatlanná a Canterbury-i mesék címû mûvében. A második világháborúban a város súlyosan megsérült, s egyes részeit oly módon építették újjá, hogy az eredeti arculatot figyelmen kívül hagyták. Ennek ellenére még ma is turisták tömegét vonzza, mint ahogyan ez az elmúlt 800 évrõl elmondható.
Stonehenge
Az 5000 éves Stonehenge Európa leghíresebb történelmi idõk elõtti helyszíne. Egy hatalmas kövekbõl álló gyûrû, amelyeken egy-egy ugyanolyan nagy kõ fekszik, mint áthidaló gerenda, egy belsõ patkóalakzat, egy külsõ kör és egy árok alkotják. Keveset tudunk létrejöttének körülményeirõl és okáról. A köveket valószínûleg Wales déli részébõl hozták ide. Számítások szerint kb. 600 ember kell, hogy egy ilyen 50 tonnás tömböt felemeljen.
Bath
Római fürdõjérõl, valamint elegáns arany színû György király korabeli építészetérõl vált híressé. Nem csoda, ha úgy érezzük, tematikus parkban vagyunk, hiszen oly sok különleges látványosság van ebben az egy városban. Sûrûn látogattak ide a XVIII. századi arisztokrácia tagjai, akik itt flörtöltek, szerencsejáték ûzésének céljából, pletykálkodtak. S ezen kívül õk hozták ide azokat a híres építészeket, akiknek köszönheti a város arculatát. Fõbb látnivalók: Bath-i Apátság, a Római Fürdõ, valamint az üzletekkel szegélyezett Pultney-híd. Bath a világörökség része, s egyszersmind a turisták paradicsoma.
Cotswold
Bristoltól 18 mérföldre található ez a mészkõ sziklaoromzat.
Oxford
Fõként egyetemérõl híres város, holott a település már öt évszázaddal az egyetem alapítása elõtt létezett. Ma Oxford fõ látványossága 22 kollégiuma. Ezek festõien szép épületei, öreg házak és templomok teszik különlegessé a város légkörét. Az Oxford Story múzeum elmeséli az Oxfordi Egyetem 800 éves múltját és jelenét. A fõ utcákat elhagyva, kis sikátorokon sétálhatunk, amelyek különlegesen bensõséges hangulatukkal rabul ejtenek.
York
Látogatók millióit vonzza a város. Közel 2000 évig volt az északi területek fõvárosa, s jelentõs szerepet töltött be Anglia történelmében a római, szász és viking uralom alatt. Különleges gótikus katedrálisa, középkori városfala, történelmi utcái, teaházai és pubjai egyedi környezetet biztosítanak, s élvezetessé teszik a sétálgatást. A York Minster katedrális a legnagyobb Európában. A város múzeumkertje, amelyben található néhány festõi épület és rom, Britannia legszebbike.
Tóvidék
Csodálatos környezet. Zöldellõ völgyek, csapadékos hegyek és tavak váltják itt egymást.
Évente 10 millió látogató érkezik ide, akik gyakran okoznak forgalmi dugót. Minden tónak megvan a sajátos, csak rá jellemzõ arculata, karaktere. Valóban Ulswater, Drasmere és Windermere a legszebbek, de Wast Water, Crummockwater és Buttermere ugyancsak egyedülállóak és sokkal kevésbé zsúfoltak.
Durham
A régi város magas sziklafokra épült, melyet három oldalról a Wear folyó fog közre.
Legfontosabb nevezetessége katedrálisa, amelyet sokan a normann építészet legszebb fennmaradt alkotásának tartanak. Szomszédságában található a Vár, amelyet Hódító Vilmos építtetett a XII. században. A város templomai a sok átalakítás ellenére is megõriztek valamit eredeti, XII. századbeli formájukból.
Pénz és költségek:
Olcsó étkezés: 5-10 USD
Szerény étteremben: 15-25 USD
Elsõ osztályú étteremben: 30 USD és fölötte
Olcsó szállás: 15-30 USD
Középkategória: 40-100 USD
Elsõ osztályú szállodában: 100 USD és fölötte
Elrejt -