A történelem folyamán azután az európai kalózok is elõszeretettel választották támaszpontjukul Madagaszkárt, és a holland, francia, portugál, brit és spanyol rosszfiúk génjeit ma is sok félvér helybeli õrzi.
Késõbb némi brit, majd francia gyarmati sors tette még változatosabbá a sziget kultúráját. A második világháborút követõen erõteljes orosz befolyás alá került a terület, amit az is jelez, hogy Moszkvával közvetlen repülõgép járat köti össze a fõvárost, Antananarivót. A turistákat szvesen látják a szigeten, de a belépés csak elõre megszerzett vízum birtokában lehetséges. Ha viszont egyszer már bejutott az ember, akár napi néhány dollárból is eléldegélhet a vízum érvényességéig, azaz akár 3 hónapig. Ez pedig nem egy utolsó szempont, hiszen Madagaszkáron hetekig lehetne fényképezgetni a rendkívül különleges állat- és növényvilágot. Lemúrok, kaméleonok, baobabfák, gekkók, polipfák tartoznak a nemzeti parkok különlegességei közé. Sajnos, a szegénység és a kormányzati felelõtlenség miatt a területet egykor jóformán teljesen befedõ trópusi esõerdõ ma már csak a sziget 15%-ára korlátozódik, és a mûvelhetõ talaj egész egyszerûen esõ után sok helyen belecsúszik az Indiai-óceánba. Áprilisé s október között a legbarátságosabb a terület éghajlata, bár a fennsíkokon a nyár sem túl forró. Antananarivo (Tana)Tana sok más ázsiai és afrikai fõvároshoz hasonlóan elsõsorban zsúfolt, zajos és szennyezett levegõjû metropolisz, bár vannak felfedezésre érdemes részei. Érdemes végigmenni a Függetlenség Sugárútján (Avenue de l`Indépendance), ahol egymást érik az alkalmi árusok fehér napernyõi. A hatalmas Zoma Market a város egyik legfõbb attrakciója. Itt érdemes népmûvészeti tárgyak után kutatni, azonban itt a legnagyobb a veszélye a zsebtolvajlásnak is.Akinek nincs ideje arra, hogy elutazzon a sziget északi részébe a nemzeti parkokhoz, annak javasolható a Parc Botanique et Zoologique de Tsimbazaza ahol tucatnyi különleges állatfaj, pl. lemúrok, figyelhetõk meg.
Az állatkertben található a Musée d`Académie Malgache ahol a sziget egykor még izgalmasabb állatvilágának azóta már kihalt fajait (pl. elefántmadár, dugong, rövid farkú fehér víziló) tekinthetik meg a vendégek.Nosy BeNosy Be Madagaszkár elsõ számú üdülõterülete, a körülötte fekvõ kisebb szigetekkel együtt (Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia, Nosy Mitsio és Nosy Iranja). Repülõgéppel érhetõ el legkönnyebben, hiszen 700 km-re fekszik Madagaszkár fõvárosától. Itt a klasszikus trópusi üdülõhelyek minden szolgáltatása a turisták rendelkezésére áll, de ennek az árát is meg kell fizetni. Kellemes hely a sziget fõvárosa, Andoany, amely ma is õrzi egykori francia gyarmati település jellegét. Réserve Naturelle Intégrale des Tsingy de BemarahaMadagaszkár legnagyobb kiterjedésû védett övezete viseli ezt a megtisztelõen hosszú nevet, amelyet ráadásul az UNESCO is a világ természeti örökségei közé sorolt.
A 152,000 hektáros Tsingy de Bemaraha az ország nyugati részén található, területén hatalmas erdõségek és lepusztult mészkõsziklák osztoznak, amelyek kiváló élõhelyet nyújtanak ritka állatfajok számára. Kenuval is be lehet járni a terület egy részét, ahol látványos vízesések teszik teljessé az élményt. Mindazonáltal kell némi elhivatottság ahhoz, hogy ide eljusson az ember fia, hiszen az út az esõs évszakban járhatatlan, száraz idõben pedig egy igen lassú, speciális helyi fuvareszközt: zebu-kocsit is igénybe kell venni megközelítéséhez.Parc National de Montagne d`AmbreMadagaszkár északi részén található ez a hatalmas, vulkáni eredetû masszívum. Az itteni esõerdõben fõleg a hüllõ és kétéltû fajok gazdagsága szembetûnõ, igazi különlegesség a kékorrú kaméleon. 20 km hosszú jelzett túristaút várja a itt a vendégeket. Parc National de IsaloEz az erodált homokkõ masszívum számos furcsa szoborszerû képzõdmény otthona. Grottók, vízesések, kanyonok tarkítják az egyébként sem unalmas látványt nyújtó, fûvel benõtt térséget. Ráadásul a helyi törzsek a zavarba ejtõ sziklákba rejtették halottaikat is.
Aki szerencsés, ráadásul jól beszél a sziget hivatalos nyelvén, franciául, az betekintést nyerhet a helybeliek különleges, tabukkal megtûzdelt hitvilágába is. FianarantsoaFianarantsoa Madagaszkár intellektuális központja, ahol a kellemes magashegyi éghajlat (1375 m) következtében kitûnõ borokat is készítenek. A francia misszionáriusok tevékenységének köszönhetõen ez a térség a katolicizmus fellegvára, amit tucatnyi égbeszökõ templomtorony jelez.
Elrejt -