Kenya hírnevét leginkább annak köszönheti, hogy mindazt, amit a többi afrikai ország is nyújtani tud - hatalmas síkságok, exotikus vadállatok óriási seregei, baratságos emberek, ragyogó hófehér tengerpartok, kitûnõ szafarik, többezer év történelme és még érintetlen természeti csodák - elsõként tette legkönnyebben elérhetõvé az idelátogatók számára.
Az Egyenlítõ vidékén fekvõ Kenya Magyarországnál hatszor nagyobb ország. Nevét a Kenya-hegységrõl kapta, mely kikuju nyelven azt jelenti, a "ragyogás-hegye." Az országot jórészt a busmanok leszármazottai lakják: szamburuk, kikujuk, lúók, kambák, szomalik, turkanák, kisziik, rendilék, gabrák, boranák, ndorobók, pokotok, el molok és a maszájok. Ebben a fantasztikus országban minden megtalálható, a lehetõségek száma szinte végtelen: homokos, korallzátony által védett tengerpartok, érintetlen vad természet, Kelet-Afrika jellegzetes vadállatai eredeti környezetükben szabadon, valamint a modern nagyvárosok felhõkarcolókkal, a nyüzsgõ, forgalmas kikötõvárosok, üdülõövezetek és kicsiny falvakak, többezer méter magas hegyek, végtelen síkságok, ligetes domboldalak, gyönyörû tavakat, óriási tea- és kávéültetvények, egzotikus gyümölcsöket termelõ farmok, történelmi emlékek az õskortól a közelmúltig, valamint az iszlám, a hindu és a keresztény kultúra izgalmas keveréke. A legtöbb kenyai muszlim - a lakosság közel 30%-a - a tengerparti területeken és az ország keleti részén él, míg a keresztény közösségek a belsõbb területeken él. A távoli, európai civilizációtól elzártabb területeken élõk nagy része még ma is az õsi törzsi vallásokat követi.
Mombasa-t, Kenya második legnagyobb városát történelmi mélysége és az ittlakók közösségi összetartása kiemeli a többi afrikai nagyváros közül. A gazdag és szegény negyedek közötti határok itt elmosódnak. Ez Kenya tengerpartjának központja, mely bár helyenként már omladozik és kissé kopott is, az embernek mégis olyan érzése támad, mintha egy kisvárosban sétálgatna, amely valaha hatalmas volt. A város egy szigeten fekszik, amelyet két fõút és egy híd köt össze a szárazfölddel, bár a déli részén máig is csak egy komp az összekötõ kapocs. Mombasa központja az Óváros (Old Town), amelynek szövevényes utcácskái, templomai és sûrûn épült régi házai a dhow kikötõ felé húzódnak. Fort Jesus, a kikötõ egykori védõbástyája, mára múzeummá és nemzeti mûemlékké szelidült. Mindezeket körülveszi a város modern világa széles sugárutjaival és az egyre növekvõ számú felhõkarcolóival. Bár Mombasa kissé kaotikusnak tetszik, az embernek mégis az az érzése, hogy a város nyugodt és barátságos.
Kenya tengerparti szállodái az Északi vagy a Déli Parton fekszenek attól függõen, hogy Mombasától merre esnek. A finomhomokos strandokon kitûnö hotelek sora húzódik, amelyek a világ minden pontjáról csalogatják a túristákat. E hotelek legtöbbje helyi stílusban épült és magasszintû szolgáltatásokat nyújt.
Kenya éghajlata igen kellemes egész éven át, de a trópusi klíma miatt a levegõ párás. Az esõzések május és július között, illetve október-november környékén várhatók. A nappali átlaghõmérséklet 28 Celsius fok körüli, míg az éjszakák kb. 22 fok körülire "hûlnek."
A Swahili "szafari" szó jelentése "utazás" - a hotelek mindegyike kínál kiránduló programokat az ország belsejébe és a turisták a szafarik széles skáláján válogathatnak: ki a közelebbi Tsavo Nemzeti Parkba, ki pedig a távoli Kilimandjaro, Amboseli vagy Masai Mara Nemzeti Parkokba látogat el. A Tsavo-ba szinte mindenki szervez utakat, mivel a szállodákhoz való közelsége és relatív olcsósága miatt igen kedvelt kirándulóprogram. A Kilimandjaro felé indulók általában repülõvel érik el céljukat, ami természetesen megdrágítja a szafarit. A 392 négyzetkilométeres Amboseli Nemzeti Parkban hatalmas elefántcsordák élnek, amelyek látványa, amint nagy csoportokban nyugodtak bandukolnak át a füves síkságon, mögöttük a Kilimandjaro csúcsával, egy igazi afrikai klisé - de olyan élmény, amelyre biztosan sokáig emlékszik majd az ember.
Bár egyik szafari sem garantálja, hogy hatalmas gnú csordákat vagy egész oroszlán családokat fognak látni, már a gyönyörû táj, a kenyai szavannák és erdõségek békéje és a kristálytiszta levegõ is megéri egy ilyen szervezett állatlesre elmenni. De persze mindenki abban reménykedik, hogy láthatja majd a "nagy öt" (leopárd, oroszlán, bölény, elefánt és orrszarvú) valamelyikét - vagy épp mindegyikét.
Watamu-tól kb. 40 km-re, a fõ Malindi-Mombasa útról letérve érhetjük el a kenyai tengerpart egyik legfontosabb történelmi emlékmûvét, a Gede romokat. Ez az erdõ mélyén megbúvó park házak, paloták és mecsetek hatalmas komlexumát mutatja be, amelynek igazi rejtélye, hogy létezésérõl egyetlen történelmi könyv vagy jegyzet sem tesz megjegyzést.
Kultúra, gasztronómia
A kenyaiak nagyon szeretnek bulizni, az ország legismertebb és legkedveltebb zenei mûfaja a benga, amely a nyugati országrészben élõ Luo népcsoport köreibõl indult hódító útjára. A kenyai konyha sem az ínyenceknek, sem a vegetáriánusoknak nem kedvez: elsõsorban az olcsó és laktató babból vagy húsból készült szószok variánsaiból áll, amely elsõsorban a helybeliek éhségének olcsó kielégítésére szolgál. Ha egy kenyai nemzeti ételt kellene megnevezni, talán a nyama choma lenne az, amely sült/grillezett hús, általában kecske. A sörivóknak viszont jó hír, hogy igen nagy a választék a számukra, mivel a kenyaiak legalább annyira szeretnek sörözni, mint táncolni, és igen fejlett a helyi sörfõzési kultúra.
Elrejt -