Jemen Ománnal és Szaúd-Arábiával határos. Az ország kétharmad része lakatlan. A keskeny tengerparti sávtól nyugatra magasba nyúló, több mint 3000 méter magas hegylánc húzódik, majd ez a lánc szép lassan ereszkedni kezd, nagy kiterjedésû felfölddé szelídül. Az Arab-sivatag az ország északi részétõl az Arab-tenger partjáig tart.
Jemen az Arab-félsziget legkevésbé sivatagos országa, amely az évente kétszer ide is elérõ monszunesõzéseknek köszönhetõ.
Látnivalók
A helyiek szerint San`a a világ elsõ településeinek egyike. A város 1962-ig az õsi falakon belül terjeszkedett csak, mindössze az utóbbi 30 évben léptek a falakon kívülre. Az Óváros több mint 400 éves, a falon belüli medina az arab világ legnagyobb fennmaradt óvárosa. Gyönyörû lakóházak, mecsetek, és a török uralmat idézõ fürdõk között barangolhatunk. A Souq al-Milh 40 kisebb bazárból áll, itt mindent meg lehet találni, amire a turistáknak és a helyieknek szüksége van. Az Al-Jami1 al Kabir mecsetet csak muzulmánok látogathatják, de a 630-ban épült mecset kívülrõl is lenyûgözõ. A Nemzeti Múzeum 5 emeleten mutatja be Jemen õsi történelmét, az iszlám vallást és a népmûvészetet. A Katonai Múzeum kiállításai nagyon érdekesek.
Ma`rib egykoron a Saba királyság fõvárosa volt. A Krisztus elõtti 8.évszázadban épített gát mögött több mint 50000 ember élt. A feltárt romok közül kiemelkedik az idõszámítás elõtti 4.században épített templom és a gát maradványa.
A Hadhramawt idõszakos folyójának völgye Jemen egyik legtermékenyebb területe, gyönyörû, üde oázis a sivatagban. A régió városai közül Shibam a legismertebb. A településen több mint 500, hagyományos stílusban épült emeletes ház található. Egy-egy házban egy család él, az alsó szint az istálló, a következõ szint a diwan, a vendégemelet, majd következik a konyha és a hálószobák emelete, a legfelsõ szinten pedig a ház urának felségterülete, a mafraj található. Say`un városában találjuk Jemen egyik legnagyobb mecsetét. A település másik nevezetessége a Szultáni Palota, amelyben érdekes kiállításokat is láthatunk.
Az ország még a magyar turisták számára is megfizethetõ, bár ha luxus körülményekre vágyunk, itt is mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. Az amerikai dollárt, és a nyugat-európai valutákat a legegyszerûbb helyi pénzre átváltani, a legjobb árfolyamot a kereskedelmi bankok és a piacokon található pénzváltók kínálják. Az utazási csekket nagyon nehéz beváltani, hitelkártyát pedig szinte sehol sem fogadnak el. A borravaló fogalma ismeretlen az országban, és a többi arab országgal szemben az alkudozás sem megszokott. Ha a tengerpartra szeretnénk utazni, mindenképpen kerüljük el a júliust, ilyenkor ugyanis elviselhetetlen a forróság. A felföldön a tél nagyon hideg. Az április, a május és szeptember, október a legideálisabb idõ az utazásra, ilyenkor kellemes a hõmérséklet, és csapadék sem hullik.
Elrejt -