Látnivalók:
Athén
Az ország fõvárosa. Érdekes múltjának köszönhetõen Athén Rómával és Jeruzsálemmel vetekszik. Különös egyvelege keletnek és nyugatnak, az elsõ és a harmadik világnak. Rekedt utcai árusaival, színes piacaival a török bazárra emlékeztet. Az Akropolisz csodás Parthenónjával, mint vigyázó õr magasodik a város fölé, s annak szinte bármely pontjáról látható. Épületei valaha páratlan színeivel, arany díszítéseivel, márvány szobraival kápráztatta el látogatóit. Ma, romjaiban még mindig páratlan látványosság. A Parthenón a szûzies Athéné temploma. Mellette találjuk az Erektheiont, ahol Erektheiusz király sírja található. Oldalán hat nõalak szobra helyettesíti az oszlopokat. A dionüsszosz Színház az Akropolisz déli lejtõjén épült. A domb északkeleti oldalán találjuk a kis falut, amely neve Plaka. Keskeny, labirintus szerû utcácskái kellemes, barátságos hangulatot árasztanak. Agora volt az ókori Athén társadalmi központja. A Nemzeti Régészeti Múzeumban Mükénébõl származó csodás tárgyakat, s az ország különbözõ tájairõl, szigeteirõl idekerült leleteket láthatunk. Plakában nem nehéz olcsó szállást találni, de a fõszezonban (július, augusztus) mindenképp elõre kell lefoglalnunk szobánkat.
Peloponnészosz
A görög szárazföld legdélibb része. A félsziget keleti részén található Epidaurosz, Korinthosz, és Mükéné, mind könnyen megközelíthetõ Nafplionból. A bizánci Misztrasz a Taigetosz oldalába épült. Délebbre találjuk Manit, amely érintetlen tájaival kitûnõ helyszíne lehet egy kirándulásnak. Ellátogathatunk Olümpiába, ahol megtekinthetjük Zeusz templomának romjait.
Meteora-kolostorok
Thesszália északnyugati részén 300 méteres sziklák emelkednek, tetejükön kolostorok állnak. Különleges látvány, a látogató fel nem foghatja, hogyan tudták a sziklák csúcsira felépíteni ezeket az épületeket.
Kikládok-szigetcsoport
A szigetek legtöbbje már frekventált turista célpont: Mikonosz, Szantorini, Párosz, Iosz, míg néhány kevésbé zsúfolt: Androsz, Kea, Kithnosz, Szefirosz és Szifnosz. Mikonosz a legzsúfoltabb és legdrágább sziget. Festõk, nudisták, millomosok, újgazdagok, prominens személyiségek, mind megtalálhatók a szigeten. Szantorini furcsa, megkapó és gyönyörû. Alakját a közel 3500 évvel ezelõtti vulkánkitörésnek köszönheti. Ha nem kívánunk a turisták tömegének tagjaivá válni, menjünk inkább Szikinoszra, Anafira, vagy Naxoszba.
Kréta
Görögország legnagyobb szigete, s az országba látogatók egynegyedét látja vendégül. Ennek ellenére lehet nyugodtabb partszakaszokat és településeket találni. A mínoszi kultúra központja volt, így ennek a kornak számtalan emlékét találjuk itt. A Knosszoszi Palota Kréta legnagyobb városától, Irakliontól mindössze 5 kilométerre található. Ganiában, Rethimnonban csodálatos velencei épületeket találunk. Élvezetes túralehetõségeket rejt magában a sziget, amelyek révén megismerhetjük a természeti és a kultúrális értékeket. A déli part éghajlatának köszönhetõen, áprilistól novemberig fürödhetünk a tengerben.
Dodekanészosz-szigetek
Rodoszt kivéve a kultúrtörténetileg Görögországhoz, geológiailag az anatóliai szárazföldhöz tartozó szigetek vízben szegények és többnyire kopárak. Legjelentõsebb szigetek: Kósz, Lipszi, Szimi, Patmosz, Tilosz, Kasztellorizon, Kasszosz.
Jón-szigetek
Hét fõ szigete: Korfu, Paxi, Kefallónia, Zakünthosz, Ithaki, Lefkada és Kithira.
Itt sok emlék található, amely az olasz kultúra jellegzetességeit mutatja.
A legszebb szigetnek sokan Korfut tartják, ami nem alaptalan, hiszen déli részének lankás zöld dombjai, északi részének sziklás meredélyei lenyûgözõ látványt nyújtanak.
Északkeleti Égei-szigetek
Nagyobb szigetek: Szamosz, Chíosz, Ikara, Leszbosz, Límnosz, Szamothráki, és Thászosz. Hatalmas távolságra vannak egymástól, nem könnyû rövid idõ alatt több szigetet is bejárni. Minden szigetnek sajátos arculata van. Számosz, Pithagorasz születési helye, hegyvidékes, nedves, erdõs terület. A tojás alakú Szamothrákin találjuk az Égei-tengei szigetek legmagasabb hegyét, az 1700m körüli Fengári-hegyet.
Szporádok
Az ókorban kapták ezt a nevet azok a szigetek, amelyek a Kükládok körül szétszórtan helyezkednek el (a név jelentése: szétszórt). Ma megkülönböztetjük egymástól az Északi- Szporádokat és a Déli-Szporádokat. Fontosabb északi szigetek: Szkopelosz, Alonnisszosz és Szkirosz, déliek: Patmosz, Lipszi, Lerosz, Kalimnosz, Kósz, Niszirosz, Tilosz, Halki, Szimi, Furni és Ikara. Drága, zsúfolt helyek ezek. Néhány szigeten a pezsgõ éjszakai életen kívül nincs is más különlegesség.
Szaróni-szigetek
A Szaróni-öbölben található szigeteket nevezik így. Szalamisz, Ejina, Anjisztrion, Poroszt, valamint még számtalan kisebb sziget és sziklazátony tartozik ide. Legnagyobb sziget Szalamisz, amelynek partja igen tagolt.
GÖRÖG SZIGETEK
Magyar Köztársaság Nagykövetsége: 15452 Athén, 16 Kalvou Str. P. Psychico
Tel.: 00-30-16714889
Hivatalos nyelv: görög
Árak: Ne görög szárazföldi árakat várjanak a szigetek minden esetben drágábbak.
(kenyér: 300-400 GDR, tej: 300-400 GDR üdítõk: 500 GDR kávé, sör: 500-900 GDR)
Vallás: görögkeleti
Idõjárás: a nyár a szigeteken már április végén beköszönt, de a meleg még június közepéig mérsékelt.(23-28C-ra számíthatunk) A július, augusztus forró, száraz évszak ( 35-40C) csak rövid záporok fordulhatnak elõ. Szeptembertõl a szezonzárásig október végéig tart az egyik legkellemesebb évszak, amikor enyhül a meleg, elõfordulnak esõk, de a tenger végig fürdésre alkalmas.
Beutazási szabályok: a visszaindulástól számított 3 hónapig érvényes útlevél szükséges, vízum nem szükséges ha az ott-tartózkodás nem haladja meg a 3 hónapot. Mivel Görögország az EU tagja, így belépéskor számítógépes ellenõrzésre kell számítani. Bármilyen Schengen-i országban elkövetett szabálysértés a belépést kizárja.
Deviza elõírások: Bevihetõ max. 100.000 Drachma, kihozható max. 20.000 Drachma.
Egyéb külföldi fizetõeszköz korlátlanul bevihetõ, de csak 1.000,-USD vagy a beutazásnál bejelentett összeg hozható ki.
Telefon: leggazdaságosabb a telefonkártya használata nyilvános telefonfülkébõl (ára: 1.700,-GDR/ kártya=100 egység)
Magyarországot hívni 00-36+hívószám. Görögországot hívni 00-30+hívószám
Feszültség: 220V
Egészségügyi tanács: csapvíz fogyasztása nem ajánlott. Palackozott vizet élelmiszerboltok árulnak.
Egyéb: használat után kérik, hogy a WC papírt a WC mellett elhelyezett szemetes kosárba dobják, mert dugulásveszély van. Ez szinte minden szálláshelyre vonatkozik.
Üzletek, bankok nyitva tartása: A szieszta idõ alatt az üzletek zárva tartanak. (14.00-17.00) Sok helyen (ld. Korfu) hétfõ, szerda, szombat délután sem nyitnak ki.
A bankok hétköznap 8.00-14.00 tartanak nyitva.
Múzeumok: szünnap általában kedd (elvétve hétfõ). Belépõ: 500-1500,-GDR
Strandok: nyilvánosak (kivéve néhány szálloda saját strandját). Napernyõ, napágy bérelhetõ kb.: 500-800 GDR / nap
Autókölcsönzés: minimum korhatár 23 év, minimum 1 éves jogosítvány, útlevél szükséges
A kölcsönzési díj elõre fizetendõ az üzemanyag költség a bérlõt terheli. Általában 10.000,-GDR kauciót kérnek, amit viszszakapnak. Egy- illetve kétnapos bérlés esetén a kilométerfutást limitálják, naponta 100-100 km. Amennyiben átlépik km-enként, kategóriánként +55-60-80 GDR-t kell fizetni. Három napi vagy annál hosszabb bérlés esetén ez a korlátozás megszûnik.
Kérjük, mielõtt autót vagy motort bérelnek gyõzõdjenek meg arról, hogy a bérleti díj tartalmaz e biztosítást. Csak biztosított gépjármûvet béreljenek. Kérjék idegenvezetõink segítségét a helyszínen.
Motorkölcsönzés: korhatár 16 év. Jogosítvány szükséges!
Szálláshelyek:
Apartmanok: Standard színvonalú apartmanok helyiségei a legtöbb esetben kis méretûek, egyszerûen berendezettek. A konyhában a fõzéshez szükséges edények biztosítottak, de célszerû kiegészítõkrõl gondoskodni (mosogatószer, konyharuha stb.) Elõfordulhat, hogy a konyhában csak hidegvíz van bevezetve. A pótágy kinyitható campingágyat jelent, díja ezért kedvezõbb. Egyágyas elhelyezés nincs az apartmanokban, a részvételi díjat annyi személyre kell fizetni, amennyi az apartman minimális befogadóképessége. A fürdõszobák zuhanyzósak. Takarítás apartmantól függõen heti 2-3 alkalom. Törülközõt biztosítanak, ezt heti 1 alkalommal cserélik. Turnusváltás napján az apartmanokat 10.00-óráig kell elhagyni, indulásig a csomagok biztonságos elhelyezésérõl az idegenvezetõtõl kapnak felvilágosítást.
Szállodák: A kategóriába sorolás a helyi besorolásnak megfelelõ, bár tudni kell, hogy sok esetben az európai azonos besorolásnál gyengébb kategóriát jelent. Minibár ritka, ezt külön mindig feltüntettük az adott szállodánál. A szobákat érkezés napján általában 14.00 óra után vehetik át, hazautazáskor azokat 10.00 óráig kell elhagyni.
Fontos: Bár hosszú évek óta az idegenforgalom az egyik fõ nemzetgazdasági húzóágazat, mégis az ideérkezõ turistának számolnia kell némi kellemetlenséggel. Balkáni országról lévén szó, semmiképpen ne várjanak nyugat európai színvonalat. Lassú ügyintézés, pontatlanság itt megszokott fogalmak. Sok estben a szigetek rendezetlennek tûnnek, a településeken sokszor nincs járda, a központi fekvésû szálláshelyek esténként zajosak a nyüzsgõ éjszakai élet miatt. Amennyiben csendesebb a pihenéshez kiváló és a településtõl távolabbi szálláshelyet választanak az esti programokhoz, bevásárláshoz sétára lesz szükség vagy kényelmük érdekében tanácsos motor vagy gépkocsit bérelni.
Szúnyogriasztóval készüljenek, egyes idõszakokban rengeteg a szúnyog a szigeteken.
Idegenvezetõ: Utasainkat az iroda telepített idegenvezetõje várja a reptéren, aki meghatározott idõpontokban fogadóórákat tart.
Fakultatív programok: A programlehetõségekkel nyaralásukat szeretnénk színesíteni, ezekre a helyszínen az idegenvezetõnél jelentkezhetnek. Fizetni valutában illetve Drachmában lehet ezekre. (12 éves korig 50% minden program) Mivel ezen programokat minden esetben helyi partnerirodánk szervezi az esetlegesen felmerült problémákat a helyszínen idegenvezetõnk segítségével orvosolják. A programok létszám függõek, a részletekrõl felvilágosítást a helyszínen kapnak.
Pénz és költségek:
Olcsó étkezés: 4-8 USD
Éttermi étkezés: 10-20 USD
Olcsó szoba: 25-35 USD (kétágyas)
Közepes szállodában: 50-80 USD (kétágyas)
Már nem kifejezetten olcsó hely. A minimális napi költség 20 USD, amely azt jelenti, hogy stoppal jutunk el egyik helyrõl a másikra, ifjúsági szálláson vagy kempingben alszunk, nem megyünk bárba és csak néha-néha eszünk étteremben. Szánjunk legalább 35 USD-t egy napra, ha saját szobát akarunk, és néhányszor étteremben étkezünk, s részt veszünk egy-egy városnézésen, illetve kiránduláson is. Ha igazi nyaralást szeretnénk inkább napi 45 USD-re van szükségünk.
A bankok minden valutanemet váltanak, akár készpénzrõl, akár csekkrõl, bár készpénz esetén kisebb a kezelési költség. A hitelkártyát csak a nagyobb és drágább intézmények fogadják el. A legtöbb bank rendelkezik automatával, amelyek a Maestro és a Cirrus rendszeren keresztül egyenlítik ki tartozásainkat.
Az éttermekben felszámolják a felszolgálás díját, mégis szokás hagyni valamennyi borravalót ezen felül (elegendõ csupán felfelé kerekíteni a számlát). A taxi esetében hasonló a helyzet, egy kis összeget illik még adni. Az alkudozás nem annyira elterjedt, mint a távol-keleten. A szállodai szobaárból viszont mindig érdemes alkudni.
Mikor utazzunk:
A tavasz és az õsz a legalkalmasabb idõszak az utazásra. A tél kissé unalmas lehet, viszont Húsvét és június között tökéletesek a körülmények, az idõ csodaszép, de nem túl forró, a partok és a látnivalók nem túl zsúfoltak, a közlekedés zökkenõmentes. A szállás pedig még olcsóbb ekkor. Majd augusztus végétõl november végéig ismét ideálisak a feltételek.
Aktív pihenés:
Hegyvidékes tájai tökéletesek a hegyi túrákhoz. A tájat csapások, kitaposott ösvények szelik keresztül-kasul, s a falvakat bizánci kövezett ösvények kötik össze.
A szörfözés kedvelõi is bõven találnak maguknak a sportjukhoz megfelelõ körülményeket. Habár a palack nélküli merülgetés, pipás természetfigyelés lehetõségei tágak, a palackos búvárkodás tiltott.
Európa egyik legolcsóbb síelésre alkalmas helye. Megközelítõleg 20 kiépült síüdülõje van.
Elrejt -