Környezet, éghajlat:
Dél-Korea északon (micsoda meglepetés) Észak-Koreával határos, míg tengeri határai a Japán-tengeren Kínával és Japánnal közösek. A félszigetet ketté osztó határ a 38 szélességi fok mentén húzódik. Az ország területét, mely kicsivel nagyobb, mint Portugália többnyire hegyek borítják, melyek közül a legmagasabb a keleti parton magasodó Hallasan.
Az éghajlata négy jól elkülöníthetõ évszakra bontható: a nyár, vagyis a monszun június-júliusra, a kimondottan hideg tél pedig november-márciusra esik. A déli parton található Cheju-do az ország legmelegebb és legesõsebb helye.
Látnivalók
Szöul egyszerre modern megapolis és õsi város. A várost a koreai háború után teljesen újjá kellett építeni, 12 sávos autópályák és felhõkarcolók uralják. Azonban elrejtve rengeteg õsi templom, paloták és pagodák rejtõznek városszerte. A Han-gang-folyó vágja ketté a várost, mely három legfontosabb kerülete: Chung-gu a központi negyed, Chongo-gu az olcsóbb szállások helye és It`aewon-dong, ahol a legtöbb bolt, bár és szórakoztató létesítmény van.
Szöul méltán palotáiról a leghíresebb, a Kyongbokkung palota a legismertebb, melyet a Yi dinasztia idején épült. Habár a palota 500 épületébõl a japánok szinte mindet megsemmisítették késõbb mindet rekonstruálták, majd ez történt a koreai háború után is. A palota valójában több épület együttese, a közülük az egyik pagoda és egy két emeletes trónterem emelkedik ki látvány szempontjából. A palota területén található Népi Múzeum azt mutatja be, hogyan éltek az egyszerû koreaiak az idõk folyamán. Egy másik kiemelkedõ palota a Ch`anggyonggung, mely 1014-ben épült. Hajdanán az uralkodó nyári palotája volt, majd a japánok lerombolták. Mindazonáltal épp elég látnivaló maradt itt a Koryo dinasztia korából köztük csillagászati mûszerek, egy botanikus kert és több kõhíd. Egy gyaloghídon átkelve a palota túloldalára eljutunk a Chongmyo kriptához, ahol mind a 27 Yi dinasztiából származó uralkodó síremléke látható.
A város legszebb parkja a T`apkol, mely az ottlévõ márvány pagodáról kapta a nevét. Itt kiáltották ki 1919-ben a függetlenséget. A város másik híres parkja a Namsan, ahol a világ harmadik legmagasabb tornya a Szöul-torony található. Ha valami komolyabb kikapcsolódásra vágyunk keressük fel a Hadtörténeti Múzeumot, mely a Yongsan-gu katonai táborban található. Az elsõszámú nemzeti kincs a Namdaemun Kapu egykoron Szöul fõkapuja volt. A 14. században épült a jelenlegi vasútállomás közelében. Közelében a Lotte World teljes ellentétben áll a kapu magányos büszkeségével, ez ugyanis a helyi Disney-világ, ahol az egész család órákon át szórakozhat.
Skanzen (falumúzeum)
Furcsán hangzik, de ez a legízlésesebb módja a koreai vidék életének megismeréséhez, anélkül, hogy órákig kellene buszozni és furcsa helyeken aludni. A faluban minden, hagyományos lakó, mezõgazdasági és közigazgatási épület megtalálható az ország minden tájáról, ráadásul konfuciánus iskolát, buddhista templomot és piacot is találunk itt. A falu valódi, nem csak egy turista látványosság - az emberek, kiket itt látunk valóban itt élnek és dolgoznak minden nap. Minden nap táncelõadásokban és felvonulásokban gyönyörködhet az ide látogató. A Skanzenba húszpercenként indul busz Szöulból.
Soraksan Nemzeti Park
Ez a nemzeti park vezeti a slágerlistát, egyszerûen nem írható le. A keleti parton a demilitarizált övezet közelében fekszik sziklás csúcsok, dús zöld erdõk, ezernyi vízesés, strandok és õsi templomok a védjegyei. Az õsz a legalkalmasabb az idelátogatásra, amikor a hulló levelek sokszínû árnyalatai parádés látványt nyújtanak. A szemet gyönyörködtetõ látvány természetesen hatalmas tömegeket vonz ide, ne számítsunk magányos erdei utakra. Ha meg akarunk szökni a tömeg elõl, menjünk fel Belsõ-Sorakba kempingezni a park nyugati részén. Akik szeretik a természet szépségeit a megszokott luxussal övezni azoknak az Osaek meleg forrás környéke ajánlható Dél-Sorak környékén.
Kyongju
Majdnem 1000 évig a 10. századig Kyongju volt a Silla dinasztia fõvárosa. Jelenleg, 1000 évvel késõbb a Kyongju kisvárosnak álcázott hatalmas szabadtéri múzeum. A város közepén a Tumuli park hatalmas fallal körülvett területén 20 királyi sír található. Nem sokkal messzebb Ch`omsongdae egy halom kõre emlékeztet, de valójában Kelet-Ázsia egyik legrégebbi csillagvizsgálója. A sziklák a napok és hónapok allegóriái. A várost átszelõ folyó másik oldalán található az ország legrégebbi síremléke az Onung, valamint az elegáns Posokjong Bower kert. A Silla építészet legimpozánsabb alkotása a Pulguska templom, mely a várostól 16 km-re lévõ sziklateraszokra épült. Az épület belsõ festménye Ázsia legszebb mûvészeti emlékei közé tartoznak. A templom fölött lévõ Sokkuram Grotto-ról tekint le Kyongjura az ülõ Buddha szobra.
Songnisan Nemzeti Park
Közép-Korea legszebb nemzeti parkja, látogatói számára a legnagyobb vonzerõ a Popchusa templom, mely a legnagyobb és talán leglenyûgözõbb az országban 533-ban épült és ma is látható alakját 1624-ben nyerte el. Az ötemeletes pagoda mellett a 33 méter magas Buddha szobor tornyosodik, mely a Kelet legmagasabb szobra. Érdekessége, hogy egyetlen bronz tömbbõl áll a hatalmas alkotás.
Dél-Korea folyamatosan tör a környék legdrágább országának címére, a régióban már csak Japán elõzi meg. Megközelítõleg 50 dollár az a határ, ahonnan már kényelmesen és kicsit szórakozva meg lehet úszni egy napot. Az amerikai katonai bázisokon lehet dollárral fizetni, de máshol ne is próbálkozzunk vele. Legkönnyebben a dollárt és a yent váltják, de más kemény valuta sem jelenthet problémát. Ha tehetjük utazási csekkeket vigyünk, mert ezeket a készpénznél jobban váltják. A nagyvárosokban számos ATM található, egyetlen probléma az, hogy az utasítások koreai nyelvûek. A hitelkártyákat széles körben elfogadják. Borravaló adását nem várják el, ugyanis a legtöbb helyen már 10% szervizt tartalmaz a számla összege. Alkudozni csak kis boltokban és piacokon lehet, de csak udvariasan és mosolyogva.
Lehetõség szerint, ha tehetjük õsszel szeptember-novemberben keressük fel Dél-Koreát. Ilyenkor az idõ napos, az ég gyönyörû kék és az õszi táj egyszerûen elbûvölõ. A tél általában hideg és hûvös. Ha azonban szeretjük a hóborította templomokat, a csontfogyasztó hideget és a síelés izgalmát akkor ilyentájt utazzunk. A tavasz (április, május) szintén elbûvölõ, de ilyenkor szállják meg az országot a japán turisták és emiatt lehet, hogy nem jutunk jobb minõségû szálláshoz. A nyár meleg, zsúfolt, esõs, az utak sarasak, mindenfelé a tájfun fenyeget és ráadásul drága is.
Nemzetközi repülõterek:
CJU - Cheju, South Korea - Cheju
KPO - Pohang, South Korea - Na
KUV - Kunsan, South Korea
PUS - Pusan, South Korea - Kimhae
RSU - Yosu, South Korea - Yosu Airport
SEL - Seoul, South Korea - Kimpo International
SHO - Sokcho, South Korea
TAE - Taegu, South Korea
USN - Ulsan, South Korea
YEC - Yechon, South Korea - Yechon
Az ország összes nagyvárosát repülõk is összekötik, de nem érdemes a plusz költséget vállalni, mivel a távolságok egyáltalán nem jelentõsek. Ráadásul a földi közlekedés minden utazó álma: a buszok gyorsak, pontosak és biztonságosak. Két fajta busz közül választhatunk: chikheng (hagyományos) és kosok (expressz). A buszokon a helyfoglalás érkezési sorrendben történik. A vasút hálózat is kiterjedt, de nem annyira mint a közti közlekedés, ellenben minden vonatra helyre szól a jegy. Fontos közlekedési eszköz a távolsági iránytaxi, melyek a fontosabb városok és turista látványosságok között járnak. A kocsik óra nélkül mennek, mindig alkudjunk elõre a viteldíjra.
Elrejt -